Adalet Bakanı Abdulhamit Gül baro başkanlarını dinledi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve bazı baro başkanları ile bir araya geldi. Gül, toplantının açılışında yaptığı konuşmada TBMM’nin gündemine barolarla ilgili netleşmiş bir kanun değişikliği teklifinin henüz gelmediğini, baroların ve avukatlık mesleğinin saygınlığı artırmak için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül baro başkanlarını dinledi
Hükümetin, baroların yapısını ve seçim modelini değiştirmeyi öngören ve “alternatif baroların” önünü açacağı belirtilen Avukatlık Kanun taslağı konusunda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve bazı baro başkanları ile bir araya geldi.


Toplantıya 80 baroyu temsilen Aksaray, Eskişehir, Kayseri, Kırşehir, Sivas, Afyonkarahisar, Denizli, İzmir, Muğla, Amasya, Çorum, Düzce, Giresun, Karabük, Kastamonu, Ordu, Trabzon, Zonguldak, Erzurum, Erzincan, Malatya, Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ barolarının başkanları katıldı.

Bakan Gül, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye Barolar Birliği’nden gelen talep doğrultusunda gündemdeki konuları görüşmek üzere bir araya geldiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Her şeyden önce bizim için Türkiye’de yargının güvenin artması, yargıya olan itibarın artmasının temelinde avukatlık mesleğinin, savunma mesleğinin güçlenmesi de çok önemli yer tutmaktadır. Adaletin temeli savunmadır, savunma mesleğinin güçlenmesi yargıya, adalete olan güveni artıran temel unsurlardan biridir ve biz bunu hep önemsedik. Çalışmalarımızda gerek Yargı Reformu başlıklarımızda, gerek uygulamalarımızda bu konuda daha da güçlenmesine yönelik tüm adımları atmaya çalıştık. Mecliste çalışmalar, yapılan değerlendirmeler var ama ortaya çıkmış bir teklif yok. O yüzden onun zamanlaması da çok değerli. Bize burada serd edilecek tüm görüşleri bizlerde iletmiş olacağız. Bu konuda teknik olarak da baroların saygınlığı, avukatlık mesleğinin saygınlığı ile ilgili ne gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

Yaklaşık üç saat süren toplantıda baro başkanları, baroların yapısına ilişkin kamuoyundaki tartışmalarla ilgili görüşlerini paylaştılar. (ANKA)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER