Altılı Masa'da istifa resti: 'Meral Hanım'ın bu yaptığı emrivakidir'

Gazeteci Barış Pehlivan, DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu’nun BTP'nin Altılı Masa'ya katılma ihtimalinden rahatsız olduğunu ve BTP'nin katılması durumunda istifa edeceğini iddia etti.

Altılı Masa'da istifa resti: 'Meral Hanım'ın bu yaptığı emrivakidir'

Hüseyin Baş'ın lideri olduğu Bağımsız Türkiye Partisi'nin Altılı Masa'ya katılma ihtimali karşısında DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'nun yakınlarına "Meral Akşener’in bu yaptığı emrivakidir. Herkes yıpranacak" dediği iddia edildi.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bugünkü 'Altılı masada istifa resti' başlıklı yazısında; Yeneroğlu'nun, BTP'nin ittifaka dahil olması karşısında Altılı Masa'daki görevinden istifa edeceğini öne sürdü.

Pehlivan yazısında şu bilgileri paylaştı: 

"Öyle ya; Meral Akşener, BTP lideri Hüseyin Baş’ın bu talebini masadaki liderlere iletecek.

İşte hem Akşener’in bu hamlesi hem de BTP’nin masaya katılma ihtimali birçok ismi rahatsız ediyor. Zira, hep Saadet Partisi’nin net tavrı konuşulurken DEVA’nın içinde de çok ciddi bir kaynama olduğunu öğreniyorum.            

Örneğin, Babacan’ın sağ kollarından Mustafa Yeneroğlu’nu duyuyorum...

Evet, Genel Başkan Yardımcısı Yeneroğlu’nun yakın çevresine söylediklerini aktaracağım ama öncelikle şunu vurgulamalıyım: DEVA Partisi kaynakları “Bu sözler Yeneroğlu’nun sadece kişisel görüşleri değil, partideki herkes böyle düşünüyor” diye hatırlatıyor.

İşte Mustafa Yeneroğlu’nun partisinin koridorlarında söylediklerinin özeti:

“Çok ciddi bir süreçle karşı karşıyayız. Ve bu seçim hayati, mutlaka kazanılması gereken bir seçim. Kim olursa olsun... Yarın bizim genel başkanımız da böyle bir yöntemi izler ve bu teklifi masaya getirirse ne manaya gelir? Emrivaki manasına gelir değil mi? Sonuç itibarıyla her taraf yıpranacak şu veya bu şekilde... Haliyle, Meral Hanım’ın bu yaptığını da herkes emrivaki olarak okuyor.

Bunun ötesinde, tartıştığımız BTP ticarethane mi, tarikat mı, siyasi parti mi? Yöneticilerinin kaç evliliği olmuş, kaç çocuğu var? Şeffaf ve demokratik değiller. Yaptığımız iş çok ciddi bir iş. Biz demokratik Türkiye mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele ancak demokrasi bilinci olan insanlarla birlikte verilir. Bu çocuk oyuncağı değil ki... Bu şekliyle ayağa düşürülen bir görüntü olabileceğinden ciddi manada endişe ediyorum.

Sürekli kadın-erkek eşitliğini vurguluyoruz, değil mi? Gelin görün ki konuştuğumuz parti kurucusunun eşlerinin sayısını vermenin zor olacağı bir denklemle karşı karşıyayız! Haliyle, ana muhalefet liderinin, Meclis’te büyük siyasi grubu bulunan bir partinin genel başkanının ve benim genel başkanımın böylesi bir düzlemle aynı masada oturması, işin ciddiyetine çok aykırı yaklaşım olur. Eminim ki İYİ Parti’de de ‘kadın-erkek eşitliği’ diyen, ‘demokrasi’ diyen, ‘hukuk devleti’ diyen insanların çok büyük bir bölümü bizden farklı düşünmüyordur.

Tayyip Erdoğan ile karşı karşıya olduğumuz bir yarıştayız. Altılı masanın bu yolla aşırı derece magazinleştirileceğini ve sulandırılacağını ifade ediyorum.”

Ve duydum ki eğer öyle ya da böyle BTP, altılı masaya dahil olursa Mustafa Yeneroğlu bu görevinden istifa edecek. Bu istifanın Yeneroğlu ile sınırlı kalmayacağı da iddia ediliyor. "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER