Başbakan Yıldırım: Bunlar her gün idam oluyor, haberin yok mu senin?

Başbakan Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu. Yıldırım, KOBİ'lere yüzde 70 hibe verileceğini açıkladı. Konuşmasında CHP Sözcüsü Tezcan'a yanıt veren Yıldırım "Şeddeli diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar" dedi.

Başbakan Yıldırım: Bunlar her gün idam oluyor, haberin yok mu senin?
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısında konuştu.

Yıldırım konuşmasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yer verdi.

Yıldırım, KOBİ’lere teknoloji yatırımlarında yüzde 70 hibe yüzde 30 geri ödemeli kredi imkanı sağlanacağını açıkladı.

Yıldırım,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın CHP Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında soruşturma başlatmasına da değindi. Tezcan,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için,”Faşist diktatör, diktatörün şeddelisi” ifadelerini kullanmıştı. Yıldırım, Tezcan’ın ifadelerine ilişkin “Şeddeli diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar” dedi.

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

İHRACATTA YENİ HEDEF: Gelecek 10 yılda en büyük gücümüz yatırım, üretim ve ihracatta büyüme olacak. 2017 yılını ihracatta, istihdamda seferberlik yılı ilan etmiştik. Hedefi ihracatta 153 milyar koymuştuk. Şimdi yeni hedefimiz 156.5 milyar dolar. Arkadaşlarımızın ortaya koydukları büyük gayret için şükranlarımı sunuyorum.

KOBİLERE KREDİ HİBESİ: KOBİ’lerimize yeni bir kredi imkanı getiriyoruz. KOBİ’ler eğer teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yönelirse yüzde 70’i ödemesiz, yüzde 30’u geri ödemeli olmak üzere destek sağlayacağız. Amaç katma değeri yüksek ürünlere KOBİ’leri yöneltmek. 500 milyon desteği KOBİ’lerimize vermiş olacağız. Stratejik ürün desteği planladık. Bu programda da yerli ve milli ürünler ayrıca desteklenecek. Yerli katkısı ne kadar fazlaysa bunlara ayrı bir destek programını da hayata geçiriyoruz.

GÜMRÜK KAPILARINDA YENİ SİSTEM GELİYOR: Bir diğer gelişme gümrük kapılarında. Gümrük kapıları malların ve ziyaretçilerin karşılaştıkları, bizim vitrinimiz niteliğindedir. Kara gümrük kapılarımıza gelen ve giden bütün araçlar artık otomatik plaka okuma ve kaydetme sistemi ile çalışacak. Yarın itibarıyla 17 sınır kapımızda kurulan sistem faaliyete geçecek. Kapıköy, Sarp ve Türközü sınır kapılarında da sistem çalışmalar biter bitmez faal hale gelmiş olacak. Kaçakçılıkla mücadelede önemli bir adım atmış olacağız.

ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YAPILACAK: Engelli vatandaşlarımızın hakkını teslim eden onlara öncelik sağlayan tek parti AK Parti’dir. 2002’de 5777 memur vardı. Şimdi 52 bin 236. 10 kattan fazla büyük. 365 binin üzerinde engelli vatandaşımıza iş, aş sağladık 15 yılda. 15 yıl içinde engellilerle ilgili kapsamlı yasayı da AK Parti iktidarında biz çıkardık.  Önümüzdeki sene, 2018’de 5 bin engelli kardeşimize iş vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. E-KPSS sınavının geçerlilik süresi 2 yıl. Hakları yanmasın diye bunu 4 yıla çıkarıyoruz.

BÜTÇENİN BÜYÜKLÜĞÜ 763 MİLYAR LİRA: 2018 bütçe görüşmelerine başlıyoruz. 2018 bütçesi nedir, ne değildir. Bu bütçemiz AK Parti iktidarının 16. bütçesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nde üst üste 16 bütçe yapan başka bir iktidar var mı? Ben hatırlamıyorum.  Bütçenin bu seneki büyüklüğü 763 milyar lira. 2018 bütçesinde faize vereceğimiz miktar yüzde 9. 2002’de bütçenin yüzde 43’ü faiz borcuna gidiyordu. 2002’de 100 lira vergi topluyorduk, içinden 86 lirasını faize yatırıyorduk. Geriye 14 lira para kalıyordu, bozdur bozdur harca. Bu bütçede 100 liranın 88 lirası bizde kalıyor. Gönlümüz istiyor ki hiç vermeyelim.

BİZİM DAVAMIZ MEVKİ YARIŞI DEĞİL: Kongre süreci devam ediyor. Gittiğimiz illerde zaman buldukça kongrelere katılıyoruz. Bugüne kadar 532 ilçe kongremizi tamamladık. 400’ün üzerinde kongremiz daha var. Merkez ilçe kongrelerini kasım ayı içinde bütün ilçe kongreleri bitecek ve il kongreleri kısa sürede başlıyor. Kasım ayı içinde il kongrelerine de başlıyoruz. Mart sonuna kadar da bitirmiş olacağız. 2018’in ortalarında da büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Bu süreci büyük bir olgunlukla geçirmekte olan teşkilatlarımıza buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni görev alan, görevini devreden bütün yol arkadaşlarımızı selamlıyorum. Bizim davamız makam mevki yarışı değil, vatandaşa hizmet yarışı.

HİZMETLERİNDE DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM: Arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yaptıklarını ve görevlerini başka arkadaşlara devrettiklerini biliyoruz. Belediyelerimizdeki istifa ve değişim de aynı anlayışla gerçekleşiyor. Bunu nöbet değişimi olarak görüyoruz. Başka partiler gibi görev bitene kadar değil, son nefesi verene kadardır. Görevlerini devreden bütün belediye başkanlarımıza bir kez daha hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

TEZCAN’A YANIT: Son zamanlarda ana muhalefet partisi CHP’de ciddiyeti giderek artan bir üslup bozulması yaşanıyor. Sözcülerini de ayarı kaçmış dil kullanmaya atan sebebi merak ediyoruz. Adam parti sözcüsü müparti sövücüsü mü doğrusu anlayamadık. Şeddeli diktatör arıyorlarsa geçmişlerine baksınlar.

BUNLAR HER GÜN İDAM OLUYOR: (İdam sloganlarına yanıt) Bunlar her gün idam oluyor, haberin yok mu senin? 30 kez ağırlaştırılmış müebbet. İdam etsen bir seferde kurtuluyor. Çek çek bitmez. Hukuk devleti içerisinde bunlar en ağır cezayı alacak. Asla ve asla gevşeme yok ama haklı ile haksızı da teslim edeceğiz. Kazaya kurban giden olur, yanlışlıkla suçlanmış olanlar olur, bunlar da yargının titiz çalışması sonucu ortaya çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER