Çeçen suikastçılara Kiev'de suikast

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e suikast planlamalarıyla gündeme gelen Çeçen Adam Osmayev, Ukrayna'da vuruldu. Osmayev saldırıda yaralanırken eşi Amina Okuyeva hayatını kaybetti.

Çeçen suikastçılara Kiev'de suikast
Ukranya’nın başkenti Kiev’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e suikast planı yapmakla suçlanan Çeçen Adam Osmayev gerçekleştirilen bir saldırıda yaralandı, eşi ise hayatını kaybetti.


BBC Türkçe’de yer alan habere göre
, Ukranyna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Herashchenko, Hlevaha kasabasında Adam Osmayev’in arabasına gerçekleştirilen saldırıda Osmayev’in vurulduğunu ancak hala hayatta olduğunu söyledi. Osmayev’in eşi Amina Okuyeva ise saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıyı henüz üstlenen kimse olmadı.

UKRAYNA İADESİNİ REDDETMİŞTİ

2012 yılında Rus yetkililer Osmayev’in Putin’i öldürmeyi planlayan aşırı İslamcı bir grubun parçası olduğunu dile getirmişti. Rusya medyasına göre planı kurgulayanlar, Putin’in günlük olarak kullandığı Kutuzovsky Meydanı’na mayın döşemeyi planlamışlardı.

Osmayev’in teslim edilmesini isteyen Rusya’ya Ukrayna ret cevabı vermişti. Buna gerekçe olarak da iade edilmeyle ilgili olarak Osmayev’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı temyiz başvurusuna cevap gelmesini bekleyeceklerini söylemişlerdi.

Amina Okuyeva

BAŞKA BİR SALDIRIYI EŞİ ÖNLEMİŞTİ

Haziran ayında da bir başka saldırgan Kiev’de Osmayev’i öldürmeye kalkışmış, ancak eşi Okuyeva saldırganı vurarak yaralamıştı. Çift, Ukrayna’da ordunun Rusya yanlısı isyancılara karşı savaşında gönüllü olarak mücadele ettiği için Ukrayna’da tanınıyor.

Bir hafta önce ise Okuyeva’nın danışmanlığını yaptığı Ukraynalı siyasetçi Ihor Mosiychuk’a düzenlenen saldırıda siyasetçinin koruması ve başka biri daha hayatını kaybetmişti. (Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER