Davutoğlu: Genel af ve özerklik gündeme gelmedi

Başbakan Davutoğlu, çözüm süreci görüşmelerinde genel af ve özerklik konularının gündeme gelmediğini belirterek, “Bu konuları gündemdeymiş gibi tartışmak sürece zarar verir” dedi.

Davutoğlu: Genel af ve özerklik gündeme gelmedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

“İmralı heyetinin 4 maddelik taslağındaki özerklik ve genel af tartışması hakkında ne diyeceksiniz” şeklindeki soru üzerine Davutoğlu, “Genel af, özerklik gibi konular kesinlikle gündeme gelmemiştir. Gündemde olmayan konuları, sanki gündemdeymiş gibi ele almak, tartışmak bunlar sürece zarar verir” dedi.

Davutoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Bu tür süreçlerin çok dikkatli yürütülmesi icap eder. İki şeyden uzak durulması lazım. Birincisi şiddet ve nefret dilinden uzak durulmalı. İç güvenlik reformu özgürlüklerin korunması içindir. Herkes barışçıl istediği gösteriyi yapabilir. İstediği sayıda kişiyi toplayabilir. Kendi görüşlerini ifade edebilir ama şiddete başvurduğu anda bu bir suçtur.

“Yeni yasada da toplantı ve gösteri teminat altına alınıyor. Bu süreçte başarı isteniyorsa ki, hepimiz için çözüm süreci, asli, bir süreçtir. Şiddet dilinden herkesin uzak durması lazım.

“İkincisi ise yürüyen görüşmelerle ilgili basına çok fazla yorum yapmak doğru değildir.

“Genel af, özerklik gibi konular kesinlikle gündeme gelmemiştir. Gündemde olmayan konuları, sanki gündemdeymiş gibi ele almak, tartışmak bunlar sürece zarar verir.

“Öncelikle iç barışı sağlayacak ve bütün toplumda genel kabul görecek şekilde bu süreci benimsetecek bir yöntemde mutabık kalmamız lazım. Önümüzdeki dönemde mesafeler alındığında gerekli bilgileri basına veya kamuoyuna verilmesi gereken bilgileri gerektiğinde biz veririz” / İMC

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 23:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER