Demirtaş'tan 'enkaz kaldırma' çağrısı: Avukat, mimar ve mühendisler gönüllü ekipler oluşturmalı

Selahattin Demirtaş, Maraş'taki depremlere ilişkin "Doktorlar nasıl gönüllü ekipler oluşturuyorsa avukatlar, mimarlar ve mühendisler de aynısını yapmalı" paylaşımı yaptı.

Demirtaş'tan 'enkaz kaldırma' çağrısı: Avukat, mimar ve mühendisler gönüllü ekipler oluşturmalı

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından Maraş'ta meydana gelen depremlerle ilgili paylaşımlarda bulundu. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve baroların enkaz kaldırma çalışmalarında yer alması gerektiğini belirten Demirtaş, enkazdan numune alıp delil toplanması, manevi değeri olan şeylerin de sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini söyledi. 

Depremin 8'inci gününde arama-kurtarma ve yardım çalışmaları sürerken, enkaz kaldırma işleminin de başladığına dikkat çeken Demirtaş, "Acılar halen çok taze, çok üzgünüz ama bir yandan da enkaz kaldırma işlemi başladı, maalesef. Depremzedelerin hukuki, mali ve manevi haklarının korunması için TMMOB ve baroların karar alıp destek sunması gerekir. Deprem enkazı, moloz yığını değildir" dedi. 

Demirtaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Acılar halen çok taze, çok üzgünüz ama bir yandan da enkaz kaldırma işlemi başladı, maalesef. Depremzedelerin hukuki, mali ve manevi haklarının korunması için TMMOB ve Baroların karar alıp destek sunması gerekir. Deprem enkazı, moloz yığını değildir.

TMMOB ile Baroların, enkazlardan numune alınıp delil toplanması, enkazdan çıkacak manevi değeri olan her şeyin sahiplerine teslimi, enkazdan çıkacak maddi değeri olan her şeyin sahiplerine teslimi çalışmalarında aktif yer alması çok iyi olur.

Depremzedelerin yaşadıkları zorlukları bir yandan destek ve dayanışmayla diğer yandan da onların hukuki haklarını koruyarak azaltabiliriz. Doktorlar nasıl gönüllü ekipler oluşturuyorsa avukatlar, mimarlar ve mühendisler de aynısını yapmalı." / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER