Enis Berberoğlu'na ömür boyu hapis istendi

Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılandığı davanın 'kamu güvenliği' gerekçesiyle kapalı yapılmasına karar verildi. Duruşma salonu boşaltıldı. Davada savcı, Berberoğlu hakkında ömür boyu hapis istedi.

Enis Berberoğlu'na ömür boyu hapis istendi
 MİT TIR’ları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddia edilen tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde yeniden yargılanmasına başlandı. Mahkeme kamu güvenliği gerekçesiyle duruşmasnın kapalı yapılmasına karar verdi. Duruşma salonu boşaltıldı. Savcı mütalaasında Berberoğlu’nun ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Mahkeme duruşmayı 16 Ocak’a erteledi.


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde görülen ve saat 10.00 da başlayan duruşmada Berberoğlu salonda yer almadı. Ceza Dairesi Başkanı Sadık Özkan, avukatlara dönerek, “Kolluk görevlisi arkadaşlar sanığın gelmek istemediğini söylediler, sizin bilginiz var mı?” diye sordu. Söz alan Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün de, “Müvekkilim hali hazırda hala milletvekilidir. Eğer müvekkilime kelepçe takılıp salona getirilmek istendiyse, gelmek istememiş olabilir”dedi.

Bunun üzerine Ceza Dairesi Başkanı Özkan, Berberoğlu’nun geldiği bilgisinin kendisine verildiğini belirtti. Yaklaşık yarım saat sonra Berberoğlu duruşma salonundaki yerini aldı. Duruşmaya CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Gürsel Tekin, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu’nun da aralarında bulundugu çok sayıda milletvekili de duruşmaya izleyici olarak katıldı.

DURUŞMA KAPATILDI

Ancak mahkeme heyeti, davanın “Kamu güvenliği” gerekçesiyle kapalı yapılmasına karar verdi. Bunun üzerine duruşma salonu boşaltıldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması davasının 14 Haziran 2017 tarihinde görülen duruşmasında, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçunu işlediği iddiasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve temyiz süreci beklenmeden hemen tutuklandı. Berberoğlu’yla aynı davada yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün dosyaları ise ayrıldı. Enis Berberoğlu’nun avukatları karara itiraz ederek, İstanbul Bölge Adliye Mahkmesesi’ne başvurdu. Berberoğlu’nun avukatları aracılığıyla yaptığı istinaf başvurusunu yerinde bulan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının bozulmasına 9 Ekim’de karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin kararını, “usul ve yasaya aykırı olduğu” gerekçesiyle 7 Kasım da iade edilmesine karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi iade kararında, “(İstinaf Mahkemesi) Adeta kendini yüce Yargıtay’ın yerine koyarak esastan bozma yapmış, mahkememizin bağımsızlığına, karar verme özgürlüğüne müdahale etmiştir” ifadelerine yer verildi. Kararda, istinafın yetkisi ve görevi dahilindeki bir  konuda söz konusu yetkiyi kullanmayıp görev ve yetkisini ilk karar veren mahkemeye devretmesinin usul ve yasaya açıkça aykırılık teşkil ettiği öne sürülerek, “Her ne kadar Yargıtay, Bölge Adliye Mahkemesi bozma kararlarına karşı ilk derece mahkemelerinin direnemeyeceğini,  direnme yasağı olduğunu içtihat altına almışsa da bu içtihadın, kanuna uygun şekilde yapılmış bozma kararlarına münhasır olduğunun kabulü gerekecektir” denildi.

Kararda, tüm bu nedenlerle “bozma kararının usul ve yasaya aykırılık teşkil etmekle verilen bozma kararı yönünden mahkemece yapılacak bir işlem olmadığından”  karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

ÖMÜR BOYU HAPİS İSTEMİ

Savcı mütalaasında Berberoğlu’nun ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istedi.  İstinaf Savcısı, esas hakkındaki mütalaasında Enis Berberoğlu’nu, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.  (DHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER