Erdoğan: Deprem bölgesinde 50 bin enkaz kaldırdık, 77 bin konteynerin kurulumunu yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Deprem bölgesinde 321 ayrı noktada, toplam 781 bin 500 çadırın ve 77 bin konteynerin kurulumunu yaptık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Deprem bölgesinde 50 bin enkaz kaldırdık, 77 bin konteynerin kurulumunu yaptık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde “Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası Tevcih Töreni”nde konuştu.

Maraş merkezli depremlerin etkilediği illerde sadece arama kurtarma ekibi olarak 35 bini aşkın personelin bilfiil görev aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Yerli-yabancı toplam 55 bin kişiye madalya ve nişan takdim edeceğiz.'' dedi.

Erdoğan, depremler nedeniyle bölge genelinde son güncellemelere göre toplam 872 bin bağımsız kısımdan oluşan 311 bin binanın kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Deprem bölgesinde çabalarınız dolayısıyla sizlere şahsım, milletim ve devletim adına en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Yardım çağrımıza destek veren tüm yabancı dostlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

Sadece arama kurtarma ekibi olarak 35 bini aşkın personel bölgede bilfiil görev aldı. Gönüllülerle birlikte 650 bin insanımız adeta bölgeye akın etti. Yerli-yabancı toplam 55 bin kişiye madalya ve nişan takdim edeceğiz. Kimi yardım kampanyaları düzenleyerek kimi ülkemize gelerek taziyelerini gösterdi. Kara gün dostlarımızın hepsini tanıyoruz. Yapılan her fedakarlığa depremzedelere uzanan her yardım eline minnettarlığımızı farklı şekillerde ifade etmeyi sürdüreceğiz. Ardından yaşanan sellerde de toplam 21 vatandaşımız vefat etti.

'57 BİN ENKAZDAN 50 BİNİNİ KALDIRDIK '

Depremler sebebiyle bölge genelinde son güncellemelere göre toplam 872 bin bağımsız kısımdan oluşan 311 bin bina kullanılamaz hale geldi. 321 ayrı noktada, toplam 781 bin 500 çadırın ve 77 bin konteynerin kurulumunu yaptık. Deprem bölgesinde inşa süreci başlatılan konut sayısı 113 bini, bilfiil temeli atılan konut sayısı 47 bini buldu. 57 bin enkazdan 50 binini kaldırdık. İnşallah Hatay'daki enkazın kalanını da çok kısa sürede tasfiye edeceğiz. Yaraları tamamen sarıncaya, depremin izlerini tamamen silinceye kadar koşturmaya devam edeceğiz. 

Hane desteği, taşınma ve kira yardımı ve yakını vefat edenlere yaptığımız ödeme ile 28 milyar lira ödeme yaptık.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER