Kılıçdaroğlu: Güvenlik paketi yasasını çıkar bakalım ne olacak?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘İç Güvenlik Paketi’yle ilgili “Efendim biz bu yasayı çıkaracağız diyorlar. Buyur çıkar bakalım, çıkar bakalım ne olacak?” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Güvenlik paketi yasasını çıkar bakalım ne olacak?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘İç Güvenlik Paketi’

“Bu iktidar sorun çözemez, sorun yaratır. Çözümün kaynağı CHP’dir. Elektrik kesintileri… Kapalı Çarşı’ya gittik Balıklı Göl’den sonra. Herkes elektrik kesintilerinden şikayetçi. Suriye’de savaş var elektrik kesintisi yok, Türkiye’de var.

“Direnme hakkı evrensel bir haktır. Zülme teslim olmak bizim kitabımızda yoktur. Vatandaşın direnme hakkı var. Yüzünü kapatıp eylem yaparsan, molotof kokteyli ile çevreye zarar vereceksin. Bunu cezası var. Molotofla eylem yapıldı da ceza verme mi dedik. Elinde silahla kimlik kontrolü yapıyor, mahkemenin huzuruna götürüyor musunuz? Bunların hepsinin cezası var ama ortada Başbakan yok.

“Sen elinde silahı olan adamı tutukladın da biz engel mi olduk? Sen bunlarnı hesabını verebilir misin Davutoğlu, veremezsin. Şehrin ortasında ellerinde Kalaşnikoflar kimlik kontrolü yapıyorlar. Davutoğlu’nun bundan haberi var mı? 23 Nisan’da çocuk otursa o koltuğa daha dirayetli olurdu.

“Bu yasayı getiriyorlar kamu düzenini korumak için. Bu yasalar zaten var. Senin bakanın bunları engelleyeceği yerde Rıza Sarraf’ın önüne yattı. Doğu ve Güneydoğu’da eline silah alan kimlik kontrolü yapıyor, tık yok.

“Biz kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Üçüncü sınıf demokrasi istemiyoruz, baskı, şiddet istemiyoruz. Uygar bir toplum olarak kendi yaşamımızı sürdürmek istiyoruz. Ve en önemlisi kendi ülkemizde huzur istiyoruz. Bırakmışsın bunların tamamını bir köşeye ‘efendim biz bu yasayı çıkaracağız’ Buyur çıkar bakalım, çıkar bakalım ne olacak?

Şeffaflık Yasası

“Şeffaflık yasası getireceğiz dediler. Destekleriz dedik. Ama arkadan abisi çıkınca geri adım attılar. Şeffaflık yasası çıkarsa AK Parti’de ilçe başkanı kalmaz. Bu kişinin başbakanlık yapma gücü ve iradesi yoktur. Boyundan büyük laflar etme demiştim.

“4 bakanın Yüce Divan’a gitmesini istedi. Abisi çıkınca gitmediler. Abisiyle arasını bozmaya çalıştığımı söylüyor. Senin görevin ayrı onun görevi ayrı. Merkez Bankası eleştirilerine karşı, ‘bu benin sorumluluğumda’ diyemiyor. Bunun için “Ustanın çırağı şeklinde afiş hazırlanmış. Sen çırak bile olamazsın.

“Türkiye’nin dış borcu 16 Ocak 2015 itibarıyla 910 milyar lira. Dolar 2.5 lira oldu, borç 990 milyar liraya ulaştı. Borç 80 milyon lira arttı. Bütün dünyada petrol düşüyor. Bizde petrol ve mazota zam geliyor. Neden? Türkiye iyi yönetilemiyor.

“Faiz lobisiyle mücadele ediyoruz diyorlar. 22 yılda Türkiye 135 milyar lira faiz ödemişiz. 12 yılda ne kadar? 598 milyar lira. Bu parayı kim ödedi, emekliler, işsizler, memurlar, sanayiciler, üretenler ödedi. emekli aldığım aylık az diyor. Sana nasıl versin, faiz lobisine veriyor. Emekli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum. Önümüzdeki süreç hepimizin yeniden düşüneceği bir süreçtir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER