Kılıçdaroğlu: Projemiz 5 yıl içinde İstanbul'un nüfusunu 2,5 milyon kişi azaltacak

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Samandağ’dan başlayarak, Mersin'e kadar geliştireceğimiz proje var. Proje üzerinde çalışıyoruz. Proje 5 yıl içinde İstanbul’un nüfusunu 2,5 milyon kişi azaltacak" dedi.

Kılıçdaroğlu: Projemiz 5 yıl içinde İstanbul'un nüfusunu 2,5 milyon kişi azaltacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen “Vefa Ödülleri” törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu, eski Başbakan Yardımcısı ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’a ödülünü verdi.

Törende konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Geçmişimizi andık, gelecekle ilgili düşlerimizi kısmen de olsa ifade ettik. Ailemiz güzel bir aile, CHP güzel bir aileden oluşuyor. Ailemizin bir özelliği var, çağdaş uygarlığı özlüyor. Bütün hedef çağdaş uygarlığı geliştirmek, yakalamak ve onu aşmak. Kadın erkek eşitliğini yakalamak, İstanbul Sözleşmesi’ni hayata geçirmek. Üniversiteleri özgür kılmak. Buna benzer binlerce özelliği var. Ailemizin kurucusu ve Gazi Mustafa Kemal ve onun gösterdiği bir hedef var. Çağdaş uygarlık. Onu yakalamak ve aşmak isteri” ifadelerini kullandı.

'SAMANDAĞ’DAN BAŞLAYARAK, MERSİN’E KADAR GELİŞTİRECEĞİMİZ PROJE VAR'

“Samandağ’dan başlayarak, Mersin’e kadar geliştireceğimiz proje var. Proje üzerinde çalışıyoruz. Çok güzel bir proje” diyen Kılıçdaroğlu, “Proje 5 yıl içinde İstanbul’un nüfusunu 2,5 milyon kişi azaltacak. Bu bölge Doğu Akdeniz’in en güçlü merkezi olacak” şeklinde konuştu.

Projeyi anlatan Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz’de çıkan petrol yatakları Mersin üzerinden Avrupa’ya taşınacak. Orada maden rafinerisi kuracağız. Samsun’la Trabzon’u İskenderun ve Mersin’e demiryolları ile bağlayacağız. Buna benzer çok güzel çalışmalarımız var. Bu çalışmaları İstanbul Planlama Ajansı’na da gönderdik. Onlar da inceleyecekler. Bu projenin uluslararası finans kuruluşları tarafından uygulanabilirliği raporunu da alacağız. Böylece bizim projemizin hayali bir proje olmadığı, gerçek bir proje olduğunu sadece Türkiye değil bütün dünyaya göstereceğiz. Bu proje hayata geçtiği zaman Türkiye Doğu Akdeniz’in en ciddi ve güçlü ülkelerinden biri olacaktır.”

'100 YILDIR DEMOKRASİ İÇİN ACI BEDELLER ÖDEDİK'

Demokrasinin en büyük hayalleri olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “En büyük hayalimiz bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmektir. 100 yıldır uğraşıyoruz. 100 yıldır, acı bedeller ödedik. Başbakanlar asıldı, gencecik fidan gibi gençlerimiz ‘Bağımsız Türkiye’ dedikleri için asıldı. Biz şimdi geçen 100 yılın dersini çıkarıp, gelecek 100 yıla hazırlanmak zorundayız” dedi.

'TEMEL BEY’E SÖYLEDİM, BU FOTOĞRAFI GERÇEK ANLAMDA HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ziyaret ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Geçenlerde Temel Bey'i ziyaret ettiğimde odasında, Meclis’in açılışında Hacı Bayram Cami’nden çıkarken çekilen bir fotoğraf vardı. Temel Bey’e şunu söyledim, ‘Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bu fotoğrafı gerçek anlamda hayat geçireceğiz’ diye. Gerçek anlamda da geçireceğiz. Görüşlerimiz, kimliklerimiz ne olursa olsun biz bu ülkenin gerçek anlamda demokrasiye kavuşması için elbirliği yapmak zorundayız ve çocuklarımıza güzel Türkiye’yi bırakmak zorundayız. Bu mirası bıraktığımız zaman görevimizi yapmış olacağız.”

'13'ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI ARAMIZDAN ÇIKACAK'

Millet İttifakı olarak gelecek seçimi kazanacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “İnşallah göreceksiniz önümüzdeki 13’üncü Cumhurbaşkanı aramızdan çıkacak, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı olacak. Millet İttifakı ile birlikte Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bu hedefi gerçekleştirdiğimizde Mustafa Kemal ve arkadaşlarına verdiğimiz sözü bir nebze yerine getirmiş olacağız. Böylece çağdaş uygarlık bağlamında önemli bir adım atmış olacağız. Asla unutmayın geliyor gelmekte olan” diye konuştu. (ANKA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER