Savaşın en sıcak noktalarından Donetsk'te ne yaşanıyor?

Ukrayna'daki savaşın en şiddetli yaşandığı yerlerden biri, ülkenin doğusundaki ayrılıkçı Donetsk cumhuriyeti. Donetsk'ten sivil ölümleri haberleri gelirken, AGİT gözlemcileri de kenti terk ediyor.

Savaşın en sıcak noktalarından Donetsk'te ne yaşanıyor?

Rusya'nın Ukrayna harekâtının başlamasının ardından en şiddetli çatışmalardan bazıları, Ukrayna'nın doğusunda bulunan ve 2014'ten bu yana savaşa sahne olan Donbass bölgesinde yaşanıyor.

İki ayrılıkçı cumhuriyet Donetsk ve Lugansk'ın yer aldığı bölgede ayrılıkçılar ve Rus askerleri ile Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalardan sivil ölümleri haberleri geliyor.

Rus ajansı RIA'nın haberine göre, ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk kentinde top atışı nedeniyle bazı evlerde yangın çıkarken çok sayıda araç da hasar aldı.

Patlamalar nedeniyle kentin bazı bölgelerine elektrik verilemediğini duyuran RIA, "Bu daha ne kadar devam edecek?" diyen bir Donetsklinin de görüntülerini yayınladı. 

Reuters ajansının bölgeden geçtiği karelerde de, evlerin ve araçların hasar aldığını görülüyor.

Donetsk’in Horlivka kasabasında pazartesi günü, top atışı sonucu öldüğü açıklanan iki öğretmenin cenazesi kaldırıldı.

Çatışmaların kızışmasının ardından, Kiev ile ayrılıkçılar arasındaki anlaşma uyarınca ateşkes ihlallerini raporlamak için bölgede bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcileri de Donetsk'ten ayrılıyor. 

Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin (DHC) Ortak Ateşkes Gözlem ve Koordinasyon Merkezi'ndeki temsilciliği, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'na ait 43 aracın ayrıldığını açıkladı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti, son 24 saatte kentte beş sivilin öldüğünü, 23'ünün yaralandığını açıkladı.

Açıklamaya göre, DHC'nin Khartsyzk kentine doğru bir Tochka U sisteminden atılan füze düşürüldü; infilak eden füzenin parçaları evlerin üzerine düştü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.