DSÖ: Karantina erken kaldırılmamalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronayla mücadele için alınan önlemleri ekonomik gerekçelerle kaldırmayı planlayan ülkeleri uyardı. DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus salgını sadece etkili bir aşının durdurabileceğini söyleyip, 'virüsün hızla yayıldığını ama yavaşlamasının zaman aldığını' vurguladı.

DSÖ: Karantina erken kaldırılmamalı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona virüsü salgınının tüm dünyaya yayılmasını sadece etkili bir aşının durdurabileceğini söyledi. Ghebreyesus, kısıtlamaların erken kaldırılmamasını istedi.

Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘küresel bağlantı düzeyinin’, virüsün yeniden ortaya çıkması riskinin süreceği anlamına geldiğini belirtti. Çoğu uzman ise korona virüsüne ve neden olduğu Covid-19 hastalığına karşı bağışıklık sağlayacak bir aşının bir yıldan önce geliştirilip, dağıtılamayacağını söylüyor.

‘DOMUZ GRİBİNDEN 10 KAT DALA ÖLDÜRÜCÜ’

Ghebreyesus, Covid-19 salgınının, 2009’daki domuz gribi salgınından daha hızlı yayıldığına ve 10 kat daha öldürücü olduğuna dikkat çekti. H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi salgınında 200 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Virüsün davranışı konusunda hala bilinmeyen çok şey olduğunu vurgulayan Ghebreyesus; vaka takibi, test ve izolasyonun salgını önlemede önemli olduğunu vurguladı.

‘HIZLI YAYILIYOR, YAVAŞLAMASI ZAMAN ALIYOR’

DSÖ Başkanı Ghebreyesus ülkeleri, korona virüsü salgınının yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla uygulanan kısıtlamalara erken son vermemeleri konusunda da uyardı ve aksi halde salgının yeniden yayılabileceğini söyledi. Ghebreyesus, virüsün çok hızlı yayıldığına ancak yavaşlamasının zaman aldığına dikkat çekti.

Dünyada çok sayıda ülkenin, çeşitli sosyal ve ekonomik kısıtlamaları önümüzdeki haftalarda kaldırmaya hazırlandıkları biliniyor. Ghebreyesus ise alınacak herhangi bir kararın temel hedefinin kamu sağlığının korunması olduğunu, virüsün bilinen özelliklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

İspanya hükümeti dün ülkede bazı bazı sektörlerin yoğun önlemler eşliğinde yeniden başladığını açıklamıştı. İtalya’nın da yarından itibaren bazı şirketlerin yeniden faaliyete geçmelerine izin vermesi bekleniyor. (BBC Türkçe) 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER