Koca: İstanbul’da vaka sayıları son 10 günde yüzde 62 oranında azaldı

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, "Omicron varyantı kaynaklı olarak artan vaka sayılarının düşüşe geçtiği izlenmektedir" dedi.

Koca: İstanbul’da vaka sayıları son 10 günde yüzde 62 oranında azaldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Toplantıda korona virüsü (Covid-19) salgınının seyri, yeni tedavi yöntemlerinin ele alındığını aktaran Fahrettin Koca, "Son dönemde Omicron varyantı kaynaklı olarak artan vaka sayılarının düşüşe geçtiği izlenmektedir. Omicron varyantı kaynaklı vakaların en yüksek olduğu İstanbul’da vaka sayıları son 10 günde yüzde 62 oranında azalmıştır" ifadelerini kullandı.

Diğer illerde salgının benzer şekilde seyrettiğini belirten Koca, "Geçtiğimiz hafta başından itibaren vaka sayılarında düşüş başlamıştır. Gelecek iki hafta içinde önemli düşüşler beklenmektedir. Son 1 hafta içinde hastaneye yatışlarda yüzde 28 oranında düşüş yaşanmıştır. Sağlık kapasitemiz zorlanmadan en yüksek vaka sayılarının yaşandığı dönemde sorun yaşanmamıştır" dedi.

'TURKOVAC, İKİ HAFTA SONRA AİLE HEKİMLİKLERİNE DAĞITILACAK'

Covid-19 tedavisinde kullanılan Molnupiravir ilacının dağıtımına başlandığını ifade eden Koca şöyle devam etti: 

"Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımına başlanmıştır. 65 yaş üzeri ve bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımıza Molnupiravir ilacının dağıtımı başlamıştır. Yerli aşımız Turkovac’ın tüm illerimize dağıtımı sağlanmış, ilçelere dağıtımına ise başlanmıştır. İki hafta sonra aile hekimliklerine Turkovac aşımızın dağıtımına başlanacaktır. Yerli aşımızın kullanımı tüm vatandaşlarımız için en üst seviyede önerilmektedir."

'YENİ İLAÇ VE HATIRLATMA DOZU KAYIPLARIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTACAK'

"Salgının en çok etkilediği 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın korunması salgın yönetiminin en büyük önceliğidir. Yeni ilacın kullanımı ve hatırlatma dozu aşılarının yapılması kayıplarımızı önemli ölçüde azaltacaktır. Vatandaşlarımız hafif başlayan ve seyreden hastalığı nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırabilmektedirler. Belirti tespit edildiğinde özellikle büyüklerimiz vakit geçirmeden test numunesi vermelidir. Molnupiravir etken maddeli ilacın kullanımına erken başlanması tedavi başarısını çok önemli ölçüde artırmaktadır. Testin hemen yapılması ve ilacın erken dönemde başlanması büyüklerimiz açısından kritik önemdedir." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.