Sağlık Bakanı Koca: Çin'den getirilenlerde virüs yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Çin'den yola çıkan Türk vatandaşları için açıklama geldi. 42 yolcunun hem Çinli yetkililer hem de gönderilen sağlık ekibi tarafından kontrol edildiğini belirten Koca, "Hiçbirinde en ufak bir hastalık belirtisi olmadığını rahatça söyleyebiliriz" dedi. Çin'den getirilenler başka hasta bulunmayan Dr. Zekai Tahir Hastanesi'nde 14 gün, tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacaklar.

Sağlık Bakanı Koca: Çin'den getirilenlerde virüs yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den getirilecek 42 yolcunun hem Çinli yetkililer hem de oraya gönderilen 6 kişilik sağlık ekibi tarafından kontrol edildiğini ve hiçbirinde en ufak bir hastalık belirtisi olmadığını bildirdi.

Bakan Koca, Bakanlıkta Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına verilen arada düzenlediği basın toplantısında, “yeni tip koronavirüs” konusundaki güncel gelişmeler ve Çin’den tahliye edilen Türkiyeliler hakkında açıklamalarda bulundu. “1 Şubat saat 09.30 itibarıyla dünya genelinde, ABD, Fransa, Avusturalya, Almanya ve Kanada dahil olmak üzere 26 ülkede toplam 11 bin 791 vaka görüldü. Bu sayının yüzde 99’unun Çin’de olduğunu da hatırlatmak istiyorum” diyen Koca, virüsün dün ilk kez İspanya ve İsveç’te görüldüğünü aktardı. Koca, tamamı Çin’de olmak üzere 259 kişinin hayatını kaybettiğini, 243 vakanın da tedavi sonrası taburcu edildiğini belirtti. Koca, yaşamını yitiren kişilerin büyük çoğunluğunun, risk grubu denilen ve kronik hastalığı bulunan 65 yaş üstü, bağışıklığı düşük kişiler olduğunu söyledi.

Bakan Koca, yeni tip koronavirüs ile ilgili tedbirleri bizzat yerinde inceleyerek denetimleri yaptığını, negatif basınçlı izolasyon odalarını, sedyeleri, bölgeden uçuşların geldiği tek havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nda termal kameraları ve alınan diğer önlemleri yerinde gördüğünü ifade etti. Sağlık personeliyle bu tedbirleri yerinde değerlendirme imkanı bulduğunu aktaran Koca, Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerinin devrede olduğunu bildirdi. Koca, havalimanlarında ülkeye giriş yapan yolcuların termal kameralarla tarandığını söyledi.

THY SON UÇUŞLARINI TAMAMLADI

THY’nin uçuşlarını durdurma kararı aldığını anımsatan Koca, “THY, Çin’den son uçuşlarını tamamlamış oldu. Şu ana kadar toplamda 13 bin yolcu tarandı ve herhangi bir şüpheli yolcuya rastlanmadı” diye konuştu. Farklı illerden bildirilen vaka sayısının önceki gün 70 olduğunu, şu an itibarıyla 88 kişiden şüpheli numune alınarak ulusal viroloji laboratuvarında analiz edildiğini belirten Koca, “Şu ana kadar Türkiye’de kesin olarak yeni koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı” ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400-M tipi uçağın dün öğle saatlerinde Ankara’dan havalandığını anımsatan Koca, uçakta 2 enfeksiyon hastalıkları doktoru ve 4 enfeksiyon kontrol personelinin bulunduğunu belirtti. Koca, gece yarısı Vuhan’a ulaşan uçakla TİKA ve Sağlık Bakanlığınca gönderilen bin biyolojik tehlike tulumu, 100 bine yakın maske, medikal koruyucu gözle ve benzeri tıbbi malzeme yardımının da Çinli yetkililere teslim edildiğini, Çin hükümetinin konuyla ilgili teşekkürlerini ilettiğini söyledi. Koca, Çin halkının bu felaketi bir an önce atlatmasını diledi.

Bakan Koca, “Aileleriyle birlikte 32 Türk vatandaşı, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere toplamda 42 yolcumuz hem Çinli yetkililer hem de oraya gönderdiğimiz 6 kişilik sağlık ekibimiz tarafından kontrol edildi. Hiçbirinde en ufak bir hastalık belirtisi olmadığını rahatça söyleyebiliriz. Zaten böyle bir durum olsaydı, yani şüpheli bir şey olsaydı onun uçuşuna da izin verilmeyecekti. Koruyucu kıyafetlerini ve maskelerini takan yolcularımız yol boyunca da sağlık ekiplerimizin belirlediği tüm kurallara riayet ediyorlar” diye konuştu.

Koca ayrıca, basın mensuplarından yolcularla irtibat kurma noktasında ısrarcı olmamalarını ve konuya toplumsal sorumluluk anlayışıyla yaklaşmalarını istedi.

‘GELMEYENLERİN GEREKÇESİNİ BİLMİYORUZ’

Karantina sürecine ilişkin soru üzerine de Koca, Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne 4-5 ay önce hasta kabul edildiğini, ekipmanın hazır olduğunu, eksiklerin de tamamlandığını söyledi. Hastanenin, her hastanın tek odada kalabileceği şekilde planlandığına işaret eden Koca, enfeksiyon takipleri için de sağlık personelinin bulundurulacağını belirtti. Çin’in Vuhan kentinden getirilen kişi sayısına ilişkin Koca, “6 kişi kendi iradeleriyle gelmek istemediklerini ifade ettiler. Biz tüm Türk vatandaşlarımızı getirme yaklaşımında olmadık, daha çok talep eden vatandaşlarımızı getirmekten yana olduk. Gelmek istemeyenleri getirmek gibi bir durumumuz olamaz” değerlendirmesinde bulundu. Koca, bu kişilerin sonradan vazgeçtiğini, ancak sebeplerini bilmediklerini belirtti.

Çin’e ilişkin bir seyahat kısıtlamasının söz konusu olup olmayacağı yönündeki soruya da Koca da, “Bilim Kurulu bu konuda bizi yönlendirecek. Bu konuşacağımız konulardan bir tanesi. Bu konuda gelişme olursa, olmaz diyemiyorum ama Bilim Kurulu bu konuda bir karar alırsa bunu size duyurmuş oluruz.” yanıtını verdi.

Türkiye’de koronavirüsü görüldüğü yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Koca, dün öyle bir durumun söz konusu olmadığı yönünde açıklama yaptıklarını anımsattı. Bakan Koca, “Sağlık Bakanlığının öneri, yaklaşım ve bilgilendirmeleri dışında başkaca, yer yer yanlış bilgilere itibar edilmemesini bir kez daha söylemek istiyorum” dedi. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER