SGK, Prim Borçlularına Yeniden Taksit İmkanı Tanıdı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 'uyumlu işveren' uygulaması başlatıldı. Bakan Zümrüt, işverenlerin 12 ayı geçmeyen prim borçlarının 60 aya kadar taksitlendirilebileceğini açıkladı.

SGK, Prim Borçlularına Yeniden Taksit İmkanı Tanıdı
Ekonomik kriz nedeniyle başta gıda olmak üzere temel tüketim maddelerine zam üstüne zam gelirken, hükümetin işverenlere destek paketlerine bir yenisi daha eklendi. Son 1 yıldır prim borçlarını ödemeyen işverenlere 60 aya kadar taksitlendirme olanağı sağlandı. 500 bin TL’ye kadar olan borçlarda teminat da aranmayacak.


Açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. ‘100 Günlük Eylem Planı’ kapsamında işverenlere kolaylık sağlamaya ve yanlarında olmaya devam ettiklerini belirten Selçuk, bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ‘uyumlu işveren’ düzenlemesinin hayata geçirildiğini söyledi. Böylece işverenlerin 12 ayı geçmeyen borçlarını uygun koşullarda taksitlendirerek yapılandırabileceklerini duyurdu.

Selçuk’un verdiği bilgiye göre başvuru için şartlar şöyle:  “Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yıllık gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olanlardan; başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmak, başvuru tarihinden geriye doğru 3 yıla ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini süresinde vermiş ancak borç ödemede hüsnüniyet sahibi olmak, buna rağmen son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş olmak.”

GETİRİLEN OLANAKLAR

Uygulama kapsamında önce uyumlu prim borçlularının tespit edileceğini sonrasında ise ‘çok zor durum’ halinin inceleneceğini belirten Bakan Selçuk, “Bu kapsamda işverenler aylık taksitler halinde prim borçlarını ödeyebilecekler” açıklamasında bulundu.

“500.000 TL’ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak” diyen Selçuk, uyumlu işverenlere getirilen olanakları şöyle sıraladı:

-Prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları basit usulde uygulanacak.

-Prim borçlarının taksitler halinde ödenmesinde yıllık yüzde 22 olan tecil faizi çok zor durum derecesine bağlı olarak yüzde 1,1 ila yüzde 16,5 arasında değişen oranlarda uygulanabilecek.

-500 bin TL’ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak. 500 bin TL’yi aşan kısım için ise yüzed 25’i oranında teminat alınarak 60 aya kadar tecil ve taksitlendirme yapılabilecek.

-Hacizli malın, kanuna göre belirlenen değerinin yarısından az olmamak üzere satış bedelinin yarısının kuruma ödenmesi kaydıyla bu malın borçlu tarafından satışına Kurumca izin verilebilecek.

– Borç miktarı 2.000.000 TL ve altında ise satışına izin verilecek malın değeri konusunda Kanunda sınır konulmamıştır.

– Borç miktarı 2.000.000 TL’nin üzerinde ise satışına izin verilecek malın kanuna göre belirlenen değeri 2.000.000 TL’yi aşmamalıdır. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER