TTB başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında tutuklama kararı çıktı.

TTB başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında savcılıkta ifadesi alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın, sevk edildiği Ankara 3'üncü Sulh Ceza Hakimliğince "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "PKK'ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı iddialarının tarafsız heyetlerce soruşturulması gerektiğini ifade eden Şebnem Korur Fincancı hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama' iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Fincancı, "Sanki ben kimyasal kullanılmıştır demişim gibi haber yapıyorlar. Öyle bir şey demedim ben. Canlı yayında konuşuyorum. Hani diyorum ki bir kimyasal etkisi olabilir. 'Sinir sistemini etkileyen o istemsiz hareketler nedeniyle bunun araştırılması gerekir' diyorum. Yani görüntüler de bunu söylemek olanaklı değildir diyorum canlı yayında. Sanki ben 'kimyasal var' demişim gibi lanse ediyor. Onların o şekilde yapması da sorumsuzluk tabii ki. Ben eleştirilerimi de yönelttim kendilerine" açıklamasını yapmıştı.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı üzerinden TTB'yi hedef gösterdi. "TTB Başkanı'yla ilgili yargı harekete geçmiştir. Gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacağız. Böyle bir şahsın adı Türk’le başlayan kurumun başında olmasını milletimizin tüm fertlerini rahatsız ettiğine inanıyorum" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında Türk Tabipleri Birliği'nin kapatılmasını, yönetimine en ağır ceza verilmesini ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve yönetiminin Türk vatandaşlığından çıkarılmasını istedi. 

Fincancı hedef göstermelerin ardından gözaltına alındı.  / GAZETE DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER