Soma soruşturmasında 5 kişi tutuklandı

Soma soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 5 kişi tutuklandı.

Soma faciası ile ilgili yürütülen soruşturması kapsamında gözaltına alınan 25 kişiden 20'si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden 5'si tutuklanırken 15'i de denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı.

Soma faciası ile ilgili yürütülen soruşturması kapsamında, dün Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın oğlu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Group CEO'su Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Jandarmadaki sorgularının ardından 25 kişiden 20'si tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Yalçın Erdoğan ve Ertan Ersoy ile vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Amiri Hilmi Kazık tutuklanarak cezaevine gönderildi. Müessese Müdür Yardımcısı Ali Uluğ ile güvenlik uzmanı Selçuk Demirci'nin aralarında bulunduğu 15 ise denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı. Jandarmadaki sorgusu devam 5 kişinin sabah saatlerinde savcılığa sevk edileceği öğrenildi.


BAŞSAVCIDAN AÇIKLAMA

Basın mensuplarına açıklama yapan Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, şunları söyledi:

"Şüphelilerin açık kimlikleri ve adresleri tespit edilerek yakalanmaları, gözaltına alınmalarına yönelik gerekli koruma tedbirleri gerçekleştirilmiştir. Olayın soruşturması Soma İlçesi'nde görevli üç Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülmekle birlikte, olayın mahiyeti, kapsamı ve genişliği, delillerin ivedilikle toplanabilmesi, soruşturmanın bir an evvel tamamlanabilmesi için, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulumuz tarafından Akhisar İlçesinde göre yapmakta olan iki Cumhuriyet savcısı geçici olarak Soma Cumhuriyet savcısı olarak yetkilendirilmiştir. Yetkili Cumhuriyet savcıları ivedilikle görevlerine başlamak suretiyle soruşturma ile ilgili işlemleri devam ettirmişlerdir. Olay hakkında soruşturmayla ilgili görevli 5 Cumhuriyet savcısı tarafından koordinatör olarak belirlenen kıdemli Cumhuriyet savcısının koordinatörlüğünde müşteki, mağdur ve tanıkların çok önemli bir kısmının ifadeleri alınmış, gözaltına alınmış olan şüphelilerin de ifadelerinin alınması işlemlerine başlanmıştır."

Şüphelilerden şirketin Yönetim Kurulu Başkanı (Can Gürkan'ı kastediyor) da dahil olmak üzere toplam 25 kişinin gözaltına alındığını belirten Başsavcı Şahiner, ifadeleri alınan şüphelilerden 5'inin ilk etapta tutuklanmaları istemiyle Soma Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevkedildiğini, yapılan sorgulama sonucunda 3'ünün tutuklandığını kaydetti. Kalan iki şüphelinin ise mahkeme tarafından serbest bırakıldığını aktaran Başsavcı Şahiner, "Soma Cumhuriyet Savcılığı'nca sorgulanın 4 şüpheli Cumhuriyet savcısı tarafından serbest bırakılmıştır. Şüphelilerin üzerine atılı bulunan suç bu aşamada, Türk Ceza Kanunu'nun 85/2 maddesinde düzenlenen taksirle birden fazla kimsenin ölüm ve yaralanmasına yönelik eylem olarak vasıflandırılmıştır. Soruşturma süratli bir şekilde devam ettirilmekte olup, adil bir yargılama yapılabilmesi, lehe veya aleyhe olan tüm delillerin toplanıp, usulüne uygun olarak değerlendirilmesi hususunda soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet savcıları tarafından gereken her türlü önlem alınmıştır. Soruşturmanın en kısa sürede ikmal edilmesine çalışılmaktadır. Soruşturmayla ilgili olarak devam aşamalar hakkında ilerleyen zamanlarda açıklamalarımız basın sözcüsü olarak tarafından gerçekleştirilecektir" diye konuştu. 

Başsavcı Şahiner, açıklamasını bitirdikten sonra soru sorulmasına fırsat vermeden basın mensuplarının yanından ayrıldı. / dha
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER