Bağdat'tan 'bağımsız Kürdistan' açıklaması

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu kararını değerlendirdi: Anlayışla karşılıyoruz ama zamanlama doğru değil.

Bağdat'tan 'bağımsız Kürdistan' açıklaması
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu düzenleme kararı Irak siyasetinin gündeminden düşmüyor. Referandum kararına ilk tepkisinde ‘tek taraflı adımlara’ karşı çıkan Bağdat’tan yeni açıklama geldi.


Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu planlarını ‘anlayışla karşıladığını’ ancak ‘Eylül ayında oylama yapılmasına karşı olduğunu’ söyledi. El İbadi ülkenin her bölgesinde ‘dilek ve hayallerin’ bulunduğunu belirterek, “Farklı görüşte de olsak bunu anlayışla karşılıyoruz” dedi. Ancak Irak Başbakanı, ‘Kürt bölgelerinin Irak’tan ayrılması için şimdi oylama yapılmasını uygun bulmadıklarını’ belirtti.

IKBY’nin 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapılacağına dair açıklamasının ardından, Bağdat yönetimin yanı sıra Türkiye ve İran’dan da tepki gelmişti. Türkiye Dışişleri kararı ‘vahim bir hata’ diye nitelemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER