Çekya en sağlıksız, Afganistan en sağlıklı!

Aşırı alkol tüketimi sebebiyle Çekya en sağlıksız ülke oldu. En sağlıklı ülke ise Afganistan seçildi.

Çekya en sağlıksız, Afganistan en sağlıklı!
İçki, sigara tüketimi ve obezite rakamları temel alınarak göre dünyanın en sağlıklı ve sağlıksız ülkeleri belirlendi. Buna göre Çekya en sağlıksız, Afganistan en sağlıklı kişilerin yaşadığı yerler. Türkiye ise sağlıksız ülke olma yolunda hızla ilerliyor. Obezitenin önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edildiği listede ‘açlık’ belirleyici olarak yer almadığı için Somali, Etiyopya gibi Afrika ülkeleri de ‘sağlıklı ülkeler’ arasında gösterildi.


ÇEKLER ALKOLDEN MUZDARİP!

İngiltere’deki bir sağlık internet sitesi Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinden elde ettiği sonuçlara göre dünyadaki en sağlıklı ve sağlıksız ülkelerini belirledi. 179 ülke alkol ve sigara tüketiminin yanı sıra obezite oranlarının dikkate alındığı istatistiklere göre dünyanın en sağlıksız yeri Çekya. Sonuçlara göre Çekya’da yaşayanlar dünyanın en çok alkol tüketen ülke olarak birinci sırada yer aldı. The Independent’ın haberine göre ülkede bir kişinin yıllık alkol tüketimi kişi başına tüketim 13.7 litre. Çekya, tütün kullanma konusunda ise 11’inci sırada yer alıyor.

TÜRKİYE SAĞLIKSIZ ÜLKELER LİSTESİNDE

Listede Türkiye de sağlıksız ülkeler arasında görülüyor. Listenin ilk 10’unda Rusya’nın yanı sıra Doğu Avrupa ülkeleri yer alıyor. İkinci sıradaki Rusya’yı Slovenya, Belarus, Slovakya ve Macaristan izliyor. Obezite konusunda gündemden düşmeyen ABD ise listede Litvanya ile birlikte 10’uncu sırada. ABD’nin listede olmasına sebep olarak nedeni nüfusunun yüzde 35’inin ‘tehlikeli derecede fazla kilolu’ olması gösterildi. Bu arada Okyanusya, dünyadaki en aşırı kilolu nüfusun bir kısmına ev sahipliği yapan küçük Pasifik adalarıyla dünyanın en obez bölgesi oldu. Fiji, Tonga, Tuvalu ve Kiribati, en fazla kilolu sakinleriyle ilk 10’da yer alırken Samoalı nüfusun yüzde 41’inin vücut kitle indeksi 30’un üzerinde. Dünyanın en sağlıklı ülkesi ise Afganistan! Buna neden olarak alkol ve içki tüketiminin yasak olması gösteriliyor. Ayrıca ülkedeki obezite oranı da çok düşük, nüfusun sadece yüzde 2’sinde vücut kitle indeksi olması gerekenin üzerinde. Gine en sağlıklı ikinci ülke olurken, onu Nijer ve Nepal izliyor. Listeye göre ‘en sağlıklı’ ve ‘en sağlıksız’ ülkeler şu şekilde:

En sağlıksız ülkeler:

1. Çekya

2. Rusya

3. Slovenya

4. Belarus

5. Slovakya

6. Macaristan

7. Hırvatistan

8. Polonya

9. Lüksemburg

10. Litvanya ve ABD

 

En sağlıklı ülkeler:

1. Afganistan

2. Gine

3. Nijer

4. Nepal

5. Demokratik Kongo Cumhuriyeti

6. Eritre

7. Malavi

8. Somali

9. Mozambik

10. Etiyopya

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER