Çin ve Tayland'da Yılbaşı Kutlamaları Kana Bulandı: 93 Ölü 559 Yaralı

Çin ve Tayland'da meydana gelen izdiham ve kazalarda 93 kişi yaşamını yitirdi. Yüzlerce yaralı var.

Çin ve Tayland'da Yılbaşı Kutlamaları Kana Bulandı: 93 Ölü 559 Yaralı
 

Çin en büyük kenti Şangay'da yeni yıl kutlamaları sırasında izdiham çıktı. İzdihamda ilk belirlemelere göre 35 kişi öldü, 42 kişi de yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Şehir yetkilileri izdihamın nedeninin halen araştırıldığını açıkladı. Şanghay polisi olaydan hemen sonra Çin'in Twitter benzeri sosyal sitesi olan Weibo'dan "Bazı insanlar düşmüş" uyarısını yaptı ve halkı polise itaat ederek olay yerini terk etmesi çağrısı yaptı. Yaralıların bölgedeki bir kaç hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

SAHTE DOLAR KUPONU İZDİHAMI

Çin medyasına göre, bir görgü tanığı, Waitan yakınındaki bir binanın üçüncü katından dolara benzeyen kuponlar fırlatıldığını ve Waitan'da nehir kenarında duran halkın da bu kuponları almak için mücadeleye başladığını söyledi.

Geçen hafta İngilizce yayımlanan Şanghay Günlüğü gazetesindeki bir haberde de Waitan'da her yıl yapılan ve yaklaşık 300 bin kişiyi kendine çeken yeni yıl geri sayımı gösterisinin kalabalıktan dolayı iptal edildiği belirtilmişti. Gazete, daha düşük seviyeli etkinliğin başka bir yerde yapılacağını ve halka açık olmayacağını yazmıştı.

TAYLAND'DA DA YILBAŞI BİLANÇOSU: 58 ÖLÜ, 517 YARALI

Tayland bir kaç saat önce 2015'e coşkuyla girdi ve eğlence mekanları hınca hınç doluydu. Gökyüzünü de havaifişekler saatler öncesinden itibaren süslemeye başladı. Ancak bu yıl ki eğlenceler trafik kazalarındaki ölümler ve yaralanmalarla gölgelendi.

Tayland'da yılbaşı eğlenceleri için içkinin dozunu kaçıran halk yüzlerce kaza yaptı. Yılbaşı bilançosu 58 ölü ve 517 yaralı.En çok kaza meydana gelen şehirler 23 kaza rekoruyla Chiang Mai ve Surat Thani oldu. Polis trafik kurallarını ihlal eden toplam 71,168 kişi hakkında hukuki işlem başlattı. Kazaların yüzde 36,61'inin alkol, yüzde 23,82'sinin de aşırı hız sebebiyle meydana geldiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER