Gassama'ya fahri vatandaşlık verildi

Fransa, balkondan düşmek üzere olan dört yaşındaki çocuğu binaya tırmanarak kurtaran Malili göçmen Mamoudou Gassama'yı konuşuyor. Gassama'ya fahri vatandaşlık verilirken, sosyal medya da onu 'Malili örümcek adam' ilan etti.

Gassama'ya fahri vatandaşlık verildi
Fransa’nın başkenti Paris’te balkondan sarkan dört yaşındaki bir çocuğu binaya tırmanarak kurtaran Malili göçmen Mamoudou Gassama, sosyal medyada kahraman ilan edildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda bizzat tebrik ettiği Gassama’ya fahri vatandaşlık verdi.


22 yaşındaki göçmenin saniyeler içinde balkondan balkona atlayarak düşmek üzere olan çocuğu kurtardığı video, sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Genç adamın lakabı da “Malili örümcek adam” oldu. Macron Elysee Sarayı’nda ağırladığı Gassama’ya cesaret madalyası verirken, genç adama Paris itfaiyesinde iş imkânı sunuldu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da 22 yaşındaki Gassama’yı arayıp cesaretinden ötürü tebrik ettiğini belirtti. Hidalgo, Gassama için “18’inci bölgenin örümcek adamı” ifadesini kullandı. Hidalgo telefon görüşmesinde Gassama’nın kendisine nasıl Fransa’ya geldiğini anlattığını da aktardı: “Birkaç ay önce Mali’den Fransa’ya yeni bir hayat kurma umuduyla gelmiş. Ona, bu cesur davranışının tüm Paris halkına örnek teşkil edecek bir şey olduğunu söyledim. Fransa’ya yerleşme çabalarını sonuna kadar destekliyoruz.”

Gassama, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Elysee Sarayı’nda ağırlandı.

Gazetecilere konuşan Gassama, Cumartesi günü yaşanan olay esnasında yoldan geçtiğini söylüyor, bir binanın önünde birikmiş bir kalabalık gördüğünü anlatıyor. Le Parisien gazetesine konuşan Gassama, “Çocuk olduğu için yardıma koştum. Tırmanıverdim. Çocuğu kurtarabildiğim için mutluyum” dedi. Paris itfaiyesi olay yerine geldiğinde çocuk Gassama tarafından güvenli bir şekilde ailesine teslim edilmişti. İtfaiye sözcüsü Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, “Fiziksel olarak bu şekilde binaya tırmanabilecek güçte birisinin orada olması büyük şans” dedi.

Balkondan sarkan 4 yaşındaki çocuğun anne ve babasının olay esnasında evde olmadığı da belirtildi. Polis, çocuğun babasının ifadesini aldı. Annenin ise Cumartesi günü Paris dışında olduğunun tahmin edildiği belirtildi. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 23:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER