Merkel: Türkiye'ye yeterince mülteci gönderilmiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan ziyaretinde, Türkiye ile imzalanan mülteci paktının kararlı bir şekilde uygulanması çağrısı yaparak Türkiye'ye geri gönderilen mülteci sayısının artması gerektiği mesajı verdi.

Merkel: Türkiye'ye yeterince mülteci gönderilmiyor
Yunanistan’ı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatının daha kararlı bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi.

Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen mülteci sayısının yeterli olmadığını belirten Merkel, “Durumu iyileştirmek için Yunanistan ile yapıcı bir işbirliği içinde olacağız” dedi.

Atina’da Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ile görüşen Merkel, Ege’deki Yunan adalarında bulunan mülteci kamplarındaki durumun iyileştirilmesi çağrısında da bulundu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Türkiye ile imzalanan mutabakat kapsamında Türkiye’den Yunanistan’a yasadışı yollardan geçen her sığınmacı için bir sığınmacının geri gönderilmesi öngörülüyor. Ancak geri gönderme için sığınmacının Yunanistan’a yaptığı iltica başvurusunun sonuçlandırılması ve olumsuz yanıt verilmesi gerekiyor. İşlemlerin uzun sürmesi nedeniyle özellikle Ege Denizi’ndeki Yunan adalarındaki kamplarda binlerce sığınmacı son derece zor koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Öte yandan Merkel’in Yunanistan ziyareti protestolara neden oldu. Alman şansölyesinin ülkelerini ziyaret etmesini istemeyen binlerce Yunanistanlı Merkel ve Çipras’ın görüşme yaptığı merkez önünde toplandı. Avrupa Birliği’nin göçmen politikasını eleştiren göstericiler hem Merkel hem de Çipras aleyhine sloganlar attı. Göstericilere polisin müdahalesi ise sert oldu. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER