Suriye: İdlib'de kimyasal saldırı hazırlığının belgesi var!

Suriye'nin BM Temsilcisi Beşar Caferi: Silahlı gruplar İdlib'de kimyasal saldırı mizanseni yapacak. Bu amaçla sekiz konteyner klor getirildi, onlarca çocuk görüntülerde kullanılmak üzere kaçırıldı. Elimizde belgeleri var.

Suriye: İdlib'de kimyasal saldırı hazırlığının belgesi var!
  Rusya’nın ‘silahlı muhalifler Batı saldırısını kışkırtmak için İdlib’de sahte kimyasal saldırı düzenleyecek’ açıklamasına Şam yönetiminden de destek geldi. Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) düzenlenen oturumda, ‘terörist grupların geçtiğimiz sene ve bu seneki ABD, Fransa ve İngiltere’nin üçlü saldırısında olduğu gibi, Suriye’ye yönelik herhangi bir askeri saldırıyı haklı göstermek için İdlib halkına kimyasal saldırı hazırlığında olduklarını’ söyledi. Caferi, bu hazırlığa dair dair ellerinde belge olduğunu da ekledi.

Rusya, geçtiğimiz günlerde İngiliz ‘Olive Group’ adlı askeri şirketinin eğittiği bir grup militanın, İdlib’de bir kimyasal saldırıdan sivilleri kurtarma mizanseni gerçekleştirmeyi planladığını açıklamış, militanların çekimleri de yapılacak mizansenin videolarını, yabancı ülkelerdeki basına servis etmeyi planladıklarını da duyurmuştu. Açıklamada, bu mizansenle Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçlanacağı belirtilmiş, provokasyonla Suriye’de barış süreci konusunda devam eden istikrarlı gidişatın engellenmesinin amaçlandığı uyarısı yapılmıştı.

‘SEKİZ KONTEYNER KLOR GELDİ, ÇOCUKLAR KAÇIRILDI’

İleri Haber’in aktardığına göre Caferi, ‘yeni kimyasal saldırının senaryo hazırlıkları için İdlib’teki Halluz Köyü’ne sekiz klor konteynerinin taşındığını’ söyledi. Bu grupların konsey raporlarını hazırlayanlarca “başka ülkelerden gelen ılımlı muhalefet” olarak adlandırdıkları Türkistan İslam Partsi ve Nusra Cephesi’ne bağlı teröristler olduğunu belirten Caferi, İdlib halkına karşı kimyasal saldırı hazırlığıyla birlikte, Halep ve İdlib kırsallarından onlarca çocuğun bu saldırıda kullanılmak üzere kaçırıldığı bilgisini paylaştı. Bunu yapmalarının sebebinin Suriye hükümetini itham etmek ve Suriye’ye karşı saldırı düzenlemek olduğunu belirten Caferi, ‘terörist gruplara destek çıkan ülkelerden de bu suçun işlenmesinin engellemesini istedi.

‘İNATLA HATA YAPIYORSUNUZ’

Caferi, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden bazılarının inatla hatalı politikalarını sürdürdüklerini belirterek, Suriye’ye yöneltilen politikaları düzeltmek, Suriye’ye karşı terörist bir savaş başlatmaya yönelik suçlarını itiraf etmek yerine, Beyaz Miğferleri kullanarak Suriye’ye karşı saldırı ve işgali haklı göstermekte inat ettiklerini söyledi.

‘HERHANGİ BİR SALDIRI ULUSLARARASI BARIŞA YÖNELİKTİR’

Caferi, BM’nin kurucu üye ülkelerinden olan Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırının, ‘uluslararası barışa, güvene ülkelerinin teröre karşı verdiği mücadeleye yönelik bir saldırı’ olacağını belirtti. (Kaynak: İleri Haber)

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER