'Türkiye'ye vize serbestisi süreci Erdoğan yüzünden durduruldu'

AP Başkanı Martin Schulz, Türkiye’ye vize serbestisi sürecinin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter eylemleri yüzünden durdurulduğunu söyledi.

'Türkiye'ye vize serbestisi süreci Erdoğan yüzünden durduruldu'

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye’ye vize serbestisi sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın otoriter eylemleri yüzünden durdurulduğunu söyledi.

Berlin’de düzenlenen Europe Calling konferansında konuşan Schulz şunları söyledi:

“Vize serbestisi için Türkiye’nin bir dizi kriteri yerine getirmesi gerekiyordu. Fakat bunların hepsi yerine getirilmedi. Bunlardan biri, değiştirilmesini istediğimiz terörle mücadele yasasıydı. Nitekim bu yasa değiştirilmemesinin yanı sıra milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için kullanıldı

“Türkiye’de gazeteciler ve milletvekillerinin başına gelenler parlamenter demokrasinin tüm temel değerlerine aykırı.

Bunlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriter eylemlerinin tek örnekleri değil. Vize serbestisi sürecini başlatmama zorunda olduğumu hissediyorum.

“Türkiye’de 2.4 milyon sığınmacı olduğu tahmin ediliyor. Bu, eğer sığınmacılara yardım etmek istiyorsak, bunu istesek de istemesek de Türkiye’yle çalışmak zorunda kalacağımız anlamına geliyor.

“Bu nedenle ilk başta Türkiye’yle birlikte çözüm aramamızdan yana olmuştum. Fakat Ankara’daki hükümete her bedeli ödemeye karşıyım. Avrupa Parlamentosu’nda vize serbestisi sürecini bu nedenle durdurdum.”

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER