YPG/YPJ'nin çetelere karşı temizlik operasyonu devam ediyor

YPG/YPJ’li savaşçıların Kobanê’nin güneyi ve güneydoğusunda çetelere karşı başlattığı temizlik operasyonu kapsamında çeteler tarafından işgal edilen birçok sokak ve stratejik bir konuma sahip olan Yermuk okulunun yanı sıra çok sayıda nokta çetelerden temizlendi.

YPG/YPJ'nin çetelere karşı temizlik operasyonu devam ediyor

YPG/YPJ’li savaşçıların Kobanê’nin güneyi ve güneydoğusunda çetelere karşı başlattığı temizlik operasyonu kapsamında çeteler tarafından işgal edilen birçok sokak ve stratejik bir konuma sahip olan Yermuk okulunun yanı sıra çok sayıda nokta çetelerden temizlendi. Eylemlerde yüklü miktarda cephaneyi ele geçiren YPG’liler, “Operasyonumuz planlandığı gibi Kobanê çetelerden tamamen temizlenene dek devam edecek” diyerek direnişteki kararlılıklarını dile getirdi.

3 ayı aşkın süredir tarihi bir direniş sergileyen YPG/YPJ savaşçıları, Kobanê’nin güney ve güneydoğusunda başlattıkları temizlik operasyonu kapsamında her gün biraz daha ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Termik-Halep yolunu çetelerden temizledikten sonra geniş bir alanda hâkimiyeti eline alan YPG/YPJ savaşçıları, önceki gün Termik yolunun doğusunda konumlanan DAİŞ çetelerine yönelik kapsamlı eylemler düzenledi. Aralarında Cindullah grubunu komuta eden Ebu Sahra adlı DAİŞ emirinin de olduğu çok sayıda çetenin öldürüldüğü eylemlerde yüklü miktarda cephane ve çetelere ait bir miktar kokain türü uyuşturucu maddeye de el koyan YPG/YPJ savaşçıları,  stratejik bir konuma sahip olan Yermuk okulunun da içinde olduğu birçok noktayı çetelerden temizledi. Kentin güneyini tamamen çetelerden temizleyen YPG/YPJ’liler, güneydoğu cephesinde de 6 sokak ilerleyerek, çeteleri Miştenur Tepesi’nin yamaçlarındaki evlere kadar çekilmeye zorladı.

ÇETELERİN İNTİHAR EYLEMİ GİRİŞİMLERİ SONUÇSUZ KALDI

Operasyonlarda ağır darbe alan DAİŞ çeteleri intihar eylemleriyle YPG/YPJ’nin baskısını kırmaya çalıştığı belirtilirken,  güney cephesinde öldürülen ve cenazeleri YPG/YPJ savaşçılarının eline geçen bazı çetelerin üzerinden intihar eylemlerinde kullanılmak üzere bedenlerine bağladıkları patlayıcı düzenekler çıkmaya devam ediyor. İntihar eylemlerinde kullanmak amacıyla hazırlanan ve bilyelerle desteklenen patlayıcı düzeneklerin yanı sıra çetelerin terk ettikleri bölgelere döşenen mayınları da patlamadan ele geçiren YPG/YPJ’liler, DAİŞ çeteleri tarafından başvurulan bu yöntemleri “son çırpınışlar” olarak değerlendiriyor. Çatışma alanında DAİŞ çetelerinin arkalarında bıraktıkları cesetleri yakmayı sürdürdüklerini de görüldü.

‘EN YAKIN ZAMANDA HALKIMIZA ÖZGÜRLÜK MÜJDESİNİ VERMEK İSTİYORUZ’

Güney ve güneydoğu cephelerinde çetelerden temizlenen noktaların yüksek yerlerine YPG, YPJ bayrağı ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerini asan YPG/YPJ’liler, olası saldırı tehdidine karşı mevzilerini güçlendiriyor. Önemli bir ilerleme kaydeden savaşçıların oldukça moralli olduğu görülürken, savaşın en ön mevzilerinde bulunan YPG/YPJ’liler, radyolardan DAİŞ işgali altında olan Şengal’in HPG, YPG, YBŞ ve Peşmerge güçleri tarafından özgürleştirildiğini duyduklarını ve en yakın zamanda benzer bir müjdeyi de Kobanê’den vermek istediklerini söyledi. Güney cephesindeki operasyonda yer alan YPG savaşçısı Xelil Hiseyn, YPG/YPJ savaşçılarının ilerleyişiyle ilgili konuşarak, “Bizim çetelerden temizlediğimiz bu alan çetelerin Batı ve Doğu cepheleri arasındaki bağlantı hattıydı. Bu hat tümden çetelerden temizlendi. Operasyonumuz çeteler tamamen temizlenen kadar sürecek. En kısa zamanda halkımıza Kobanê’nin özgürleştiği müjdesini vermek için üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Özellikle gençlerimiz Kobanê direnişine katılıp özgürlük hamlesine katılmalıdır” dedi.

GÜNEYDOĞU CEPHESİNDE 20 SOKAK ÇETELERDEN TEMİZLENDİ

Önceki gün Güneydoğu cephesinde Yermuk Okulu’nun da içinde bulunduğu geniş bir alanın çetelerden temizlenmesiyle sonuçlanan eylemelere ilişkin konuşan YPG savaşçısı Mazlum Welat ise, “22 gün önce başlattığımız Kobanê’yi çetelerden temizleme hamlesi devam ediyor. Hamle kapsamında önceki gün Termik yolundan eylem başlatarak, Kobanê’nin güneydoğusuna doğru yaklaşık 20 sokak ilerledik. Birçok cenazeleri ve yüklü miktarda cephaneleri elimize geçti. Hamlemiz devam ediyor. En yakın zamanda çeteleri temizleyip Kobanê’yi özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER