'10 madde kabul edilmeden kimse kongreyi toplamamızı beklememeli'

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanları Cemil Bayık ve Besê Hozat, PKK kongresinin toplanıp karar alabilmesi için hükümetin atması gereken adımlar olduğunu vurguladı.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanları Cemil Bayık ve Besê Hozat, Hükümet ve HDP’nin Dolmabahçe açıklamasından sonra ilk kez imc tv’ye konuştu.

Kandil’de Banu Güven’in sorularını cevaplayan Hozat ve Bayık, sürece dair beklentileri ve alacakları kararlarla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Hükümet ve HDP yetkililerinin 28 Şubat’ta Dolmabahçe’de yaptığı açıklamanın ardından gözler Kandil’e, KCK yöneticilerinin açıklamalarına çevrilmişti.

KCK’nin eş başkanları, bu kritik dönemde, imc tv’den Banu Güven’in sorularını yanıtladı, bundan sonraki tutumlarına dair önemli açıklamalar yaptı.

Dolmabahçe açıklamasının ardından en çok merak edilen, Öcalan’ın silah bırakma gündemiyle yaptığı kongre çağrısına PKK’nin ne yanıt vereceğiydi.

Bayık, PKK kongresinin toplanıp karar alabilmesi için hükümetin atması gereken adımlar olduğunu vurguladı.

Bayık, “Bu adımları atmadan hareketimize, halka, Türkiye demokrasi güçlerine güven vermeden kongrenin toplanması, kongrenin onların belirttiği gibi kararlar alması düşünülemez” dedi.

Hozat: çağrı bir niyet beyanı, talimat değil

KCK’nin diğer eş başkanı Besê Hozat da Öcalan’ın çağrısı için “talimat değil, niyet beyanı” vurgusu yaptı.

“Niyet beyanı ayrı, silah bırakacaklar çağrısı apayrı bir şeydir” diyen Hozat, “Biri talimattır, kesin bir karardır, ifadedir, diğeri de sürecin önünün açmak için, müzakere sürecinin 10 başlık üzerinden geliştirilmesi üzerinden iyi niyet yaklaşımıdır. Yeniden bir şans tanımadır. Sürecin önünü açmadır. Birbirinden farklı yaklaşımlardır” ifadelerini kullandı.

KCK’nin talepleri

KCK Eş Başkanı Bayık, beklentilerini de sıraladı, ilk olarak da Meclis’te görüşmeleri devam eden İç Güvenlik Paketi’nin geri çekilmesi veya değiştirilmesini istedi.

Bayık beklentilerini şöyle sıraladı:

“Bu paketin bir kere geri çekilmesi gerekiyor. Bizim yönetimimizin Önder Apo’yla görüşmesi gerekiyor. Karakol yapımlarının durdurulması, çeteciliğin, köy koruculuğunun geliştirilmemesi, askeri yollar ve askeri amaçlı barajların yapılmaması gerekiyor. Operasyonları ve keşiflerin durdurulması gerekiyor. Müzakere kabul edilmeden, müzakere için öngördüğümüz 10 madde kabul edilmeden böyle bir kongreyi toplamamızı bizden kimse beklememelidir.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER