'Bağımsızlığı neden erteleyelim?'

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Birlemiş Milletler'de ilk kez resmi bir basın toplantısı düzenledi. Erbil'in ABD temsilcisi Bayan Sami Rahman toplantıda, "Bağımsızlık için neden daha fazla bekleyelim?" diye sordu.

'Bağımsızlığı neden erteleyelim?'
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin ABD temsilcisi Bayan Sami Rahman, 25 Eylül’de düzenlemeyi planladıkları bağımsızlık referandumu hakkında uluslararası toplumdan gelen erteleme çağrılarına yanıt verdi. Rahman, New York’taki Birleşmiş Milletler binasında düzenlediği basın toplantısında, “Neden daha fazla bekleyelim? Kürdistan halkı neredeyse bir asır boyu ihtilaflara, istikrarsızlığa, soykırıma, belirsiz bir geleceğe ve kadere karşı koydu. Bağımsız bir devletin bize daha fazla hak, halkımıza da daha fazla koruma sağlayacağına inanıyoruz” dedi.


Kürt temsilci, referandumu niçin IŞİD’den önce düzenlemediklerine ilişkin soruya yanıtında, yeni ve demokratik bir Irak’ı inşa etmeye kendilerini adadıklarını ama bugün ‘umdukları Irak’ı karşılarında bulamadıklarını’ söyledi. Rahman, IŞİD’le mücadelenin hâlâ ilk öncelikleri olduğunu da vurguladı.

‘TARİHİ BASIN TOPLANTISI’

Söz konusu basın toplantısı, Erbil yöentimi için bir ilk de teşkil ediyordu. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, ilk kez Birleşmiş Milletler binasında basın toplantısı düzenlemiş oldu. Erbil için ABD’de danışmanlık yapan Niyaz Barzani, Twitter’dan “Tarihi! Bir IKBY yetkilisi ilk kez BM’de basın brifingi veriyor” mesajını yazdı. 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER