Portekiz’de yangın: 43 kişi öldü, köyler tahliye edildi

Portekiz'de ormanda çıkan yangın 43 can aldı. Yangını söndürme işlemi devam ediyor. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.

Portekiz’de yangın: 43 kişi öldü, köyler tahliye edildi
Portekiz’de ormanlık alanda yangın çıktı. Köylere sıçrayan yangın en az 43 kişinin ölümüne neden oldu. Ölü sayısı giderek artıyor. Başbakan Costa; “Son zamanların en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız” dedi.

Ülkenin merkez bölgesindeki Pedrógão Grande belediyesinde çıkan yangında, bazıları itfaiyeci olmak üzere en az 43 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı ve 2 kişinin de kayıp olduğu açıklandı. Hükümet yetkililerine göre ölenlerin bazıları alevlere arabalarında yakalandı. Yangının ulaştığı civar köyler tahliye edildi, ancak yangın bazı evlere zarar verdi. Başbakan António Costa, önceliğin devam eden yangınla mücadele ve ölenlerin ailelerine destek olduğunu söyleyerek “Son zamanların en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız” dedi. Costa, bu tip olayların önlenmesi için sıkı tedbirler alınması gerektiğini de vurguladı.

Hükümet yetkilileri, söndürme çalışmaları devam ettiğini ama sıcak hava ve rüzgarın söndürme işini zorlaştırdığını duyurdu. Yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER