'Bu ülkenin fıtratında kayıplar, çocuk ve kadın katliamları var'

Cumartesi Anneleri / İnsanları 517. buluşmalarında 1995 yılında gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbetini sordu. Bu haftaki eylemde Berfo Ana da anıldı.

'Bu ülkenin fıtratında kayıplar, çocuk ve kadın katliamları var'

Cumartesi Anneleri / İnsanları Galatasaray Meydanı’ndaki 517. buluşmalarında 1995 yılında gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın akıbetini sordu.

Bu haftaki buluşmada 12 Eylül döneminde gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’nın ikinci ölüm yıldönümü nedeniyle Berfo Ana’yı andı.

“Oğlunu kendi elleri ile polise teslim etti’

Bu haftaki eylemde ilk olarak Murat Yıldız’ın avukatı Erhan Tekçe konuştu.

1995 yılında bir olay sebebiyle ifadeye çağırılan Murat Yıldız’ı annesi Hanife Yıldız’ın ifade için kendi elleri ile emniyete götürdüğünü belirten Tekçe, Yıldız’dan o günden sonra bir daha haber alınamadığını, polislerin ise Yıldız’ın İstanbul’a götürülürken “feribottan atlayarak kaçtığı” yalanını uydurduğunu söyledi.

“Murat Yıldız’ın annesi Hanife oğlunu kendi elleri ile polise ifade için teslim etti. Bunu inkar edemedikleri için de ‘Feribottan kendini denize attı’ yalanını söylediler. Murat Yıldız’ın iki polis arasında kendisini denize atamayacağını ispatlatan bilirkişi raporu aldıklarını fakat bu polislerin de sadece para cezası ile cezalandırıldığını söyledi.”

Berfo Ana anıldı

Eylemde konuşan gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın kardeşi Fatma Kırbayır ise anneleri Berfo Ana’yı 2 yıl önce Galatasaray Meydanı’ndan sonsuzluğa uğurladıklarını hatırlattı.

Kırbayır, Berfo Ana ile dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüştüğünü ve akıbetinin aydınlatılacağına ilişkin sözler verdiğini de hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.

“Bu alandan Başbakan’a seslenmiştik. Başbakan’ın verdiği söz nerede? Bugün kendisi Cumhurbaşkanı. Soruyorum kendisine Cemil’in dosyası nerede? Adalet istiyoruz. Sen dünyayı bana versen ben yine Cemil Kırbayır diyeceğim.”

‘ Hanife anne İzmir’de adalet arıyor’

Eylemde konuşan gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun ise 21 Şubat Dünya Anadiller Günü’ne değinerek konuşmasını anadili olan Kürtçe’nin Dımıli lehçesinde yaptı.

“Bu gün dünya anadil günü. Herkes Kendi dilinde kendisini ifade etti. Hanife anne bugün İzmir’de adalet arıyor. Biz yıllardır mücadele ediyoruz ancak kemiklerimize hala ulaşamadık.”

‘Ülkenin GBT’si bozuk’

Eylemde konuşan gözaltında kayıp Kemal Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin de gözaltında kayıpların faillerinin korunduğunu belirterek “Hanife anne bu meydanları adalet aramak için terk etmedi. Bu ülkenin GBT’si bozuk. Bu ülkenin fıtratında kayıplar, katliamlar, çocuk ve kadın katliamları var” dedi.

Haftanın basın açıklamasını yapan Mukaddes Şamiloğlu ise evrensel hukuka uygun yapılmayan soruşturma ve yargılamalar sonucunda kayıpların akıbetinin karanlıkta kalmaya, faillerin cezadan muaf olmaya devam ettiğini ifade etti.

Murat Yıldız’a ne oldu?

“19 yaşındaki Murat Yıldız, 29 Ocak 1995 tarihinde İzmir, Bornova’daki bir kafede çıkan tartışmada silahla havaya ateş ederek olay yerinden uzaklaştı.

“Şubat ayında Yıldız ailesinin evine gelen polis ekibi anne Hanife Yıldız’ı emniyete götürdü. Emniyette kendisine oğlunun havaya ateş açması nedeniyle arandığı, hemen gelip teslim olursa ifade vererek serbest kalacağı söylendi.

“23 Şubat 1995 tarihinde, Hanife Yıldız avukatı ve yeğeni ile birlikte tek çocuğu Murat Yıldız’ı İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi’nde Komiser Ramazan Kaya ile polis memuru Tahir Şerbetçi’ye teslim etti.

“Murat Yıldız’dan bir daha haber alınamadı.

“Polis, silahı bulmak için Murat Yıldız’ı İstanbul’a götürürken feribottan atlayıp yüzerek kaçtığını söyledi. Hanife Yıldız’ın “kendi isteğiyle teslim oldu niye kaçsın? ” sorusu karşılıksız kaldı.

“Beş yıl süren yargılamada Gebze 2. Asliye Mahkemesi, Murat Yıldız’ın feribottan atladığını gören tek bir tanık olmamasına rağmen sanık polislerin beyanını esas aldı ve polislere yalnızca “görevi ihmal”den günümüz parasıyla 1.18 kuruş para cezası verdi. Aynı mahkeme 2002’de polislerin aldığı para cezasının beş yıl ertelenmesine, 2007 yılında ise davanın bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verdi.

“Murat Yıldız’ın dosyası Gebze Adliye’sinde kaybedildi. Adliye kayıtlarını inceleyen İHD avukatı Gülseren Yoleri dosyanın ne imha edildiğine dair bir bilgiye ulaşabildi ne de dosyaya. Avukat Yoleri 2015 Ocak ayında Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na Murat Yıldız’ın akıbetinin açığa çıkartılması için tekrar suç duyurusunda bulundu.

“Yıldız’ın gözaltında kaybedilmesinden İzmir Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi’nde görevli Komiser Ramazan Kaya ve polis memurları Şahismail Öztürk ile Tahir Şerbetçi’yi, dönemin İzmir Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu, İzmir Valisi Kutlu Aktaş, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Başbakan Tansu Çiller ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel.”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER