Buldan: 'Artık İmralı'ya gideceğimiz tarihleri söylemeyeceğiz'

Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere programına katılan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bundan sonraki süreçte İmralı'ya daha sık gideceklerini belirterek yapılan açıklamaların ardından yaşanan manipülasyonun önüne geçebilmek için ayda bir açıklama yapacaklarını belirtti.

Buldan: 'Artık İmralı'ya  gideceğimiz tarihleri  söylemeyeceğiz'

Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere programına katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bundan sonraki süreçte İmralı’ya daha sık gideceklerini belirterek yapılan açıklamaların ardından yaşanan manipülasyonun önüne geçebilmek için ayda bir açıklama yapacaklarını belirtti. Buldan, “Artık hükümetle ortak  açıklamalar yapabilmeliyiz ” dedi.

Buldan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Çözüm sürecinin ilk gündem maddesi aslında kadınlardır. Sayın Öcalan’ın hazırlamış olduğu dört sayfalık taslakta, kadınlara dair de yine içerisinde yasal ve anayasal düzenlemeler bağlamında çok önemli ifadeler var. Kadınların yaşadığı sorunları yasal anlamada nasıl çözeceğiz, anayasal güvence altına nasıl alacağız, kadın özgürlüğünü anayasa da nasıl tanımlayacağız.

“Kadınların yaşadığı sorunları aşma konusunda hangi önlemler alınacak ve hükümet, devlet bu konuda hangi paketleri çıkaracak. Bütün bunlar Sayın Öcalan’ın gündeminde olan meselelerdir. Ve hazırlamış olduğu taslakta da önemli bir maddedir.

“Bundan sonraki toplantılara devleti temsilen bir ekibin katılması gerekiyor. Bu Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’da olabilir devletin belirleyeceği hehangi bir kurumun temsiliyeti de olabilir. Bunlarla bir arada o taslak zerinde bazı tartışmalaryapmamız gerekecek ve bu tartışmalar sonucunda da artık müzakereye geçebileceğinin mesajı verilecek. Bu mesaj belki Sayın Öcalan tarafından verilecek. Bütün bunları tabiki önümüzdeki toplantılarda görebiliriz.

“Artık İmralı’ya gideceğimiz tarihleri söylemeyeceğiz”

“Fakat ben şuna inanıyorum bundan sonraki toplantılarda ki çok seri toplantılar başlayacak artık. Daha önce ayda bir gidiliyordu görüşmeye. Bundan sonra çok daha sık gidilecek. Artık gideceğimiz günüde söylemeyeceğiz.

“Bundan sonraki gidişler çok sık olacağı için her seferinde çıkıp bir açıklamada yapmayacağız. Çünkü yapılan her açıklama gerçekten bazen zarar verebiliyor. Basın tarafından medya tarafından farklı kelimeler ön plana çıkarılıp sabote edilinebiliyor ya da manipüle edilebiliyor. Dolayısıyla bütün bunları engelleyebilmek için aslında aslında ayda bir açıklama yapacağız belki. Çok sık gideceğiz fakat ayda bir açıklama yapacağız.

“Eğer bunu oturtabilirsek müzakere süreçlerinde bence böyle de olması gerekiyor. Çok konuşmamak, her yapılan görüşmeden sonra açıklama yapmamak sürecin sağlıklı yürüyebilmesi açısından önemlidir. Ama tabiki her şeyin gizili kapaklı olmasıda çok büyük bir zarar verir.

“Hükümetle ortak açıklamalar yapabilmeliyiz”

“Çünkü kamuoyunun çok büyük bir beklentisi var, çok büyük bir merakı var ve herkes bu sürecin nasıl bir barış sürecine evrileceği konusunda merak içerisinde. Dolayısıyla çok gizli kapaklıda değil zaman zaman açıklama yaparak fakat bu açıklamalarında ortak açıklamalar olması konusuda bizim böyle bir isteğimiz var. Artık hükümetle ortak yapabilmeliyiz açıklamalarımız.” / İMC

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER