Davutoğlu geçici Başbakan olarak atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Genel Başkanı ve Davutoğlu’nu geçici Bakanlar Kurulu kurmak üzere başbakan olarak atadı.

Davutoğlu geçici Başbakan olarak atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu geçici Bakanlar Kurulu kurmak üzere başbakan olarak atadı.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, en fazla milletvekiline sahip Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı ve Konya Milletvekili, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nu bugün kabul ederek, Anayasanın 114. maddesi gereğince geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere Başbakan olarak atamışlardır.

“Sayın Cumhurbaşkanımız, seçimlerden sonra istifa eden ve yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devamı istenmiş olmakla birlikte, bu defa Anayasanın 114. maddesi gereğince görevinden çekilmiş olan Bakanlar Kurulunun, geçici Bakanlar Kurulu kuruluncaya kadar görevine devam etmesini de istemişlerdir.”

Ne olacak?

Davutoğlu atandıktan sonra geçici hükümeti kurmak için 5 gün süresi var. Geçici hükümet için güvenoyu gerekmiyor.

CHP ve MHP daha önceden seçim hükümetinde yer almayacaklarını açıklamıştı. Geçici hükümetin AK Parti, HDP ve bağımsızlardan oluşması bekleniyor.

Üye verilmemesi durumunda ise Meclis içinden veya dışından bağımsız kişiler hükümete atanabilecek ve beş gün içinde geçici hükümet oluşturulacak.

Türkiye ilk kez geçici hükümetle seçime gidecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) geçtiğimiz hafta yaptığı değerlendirmede seçim tarihinin 1 Kasım 2015 olarak belirlenebileceğini açıklamıştı.

7 Haziran seçimlerinin ardından hükümeti kurma görevi verilen Davutoğlu’nun CHP ve MHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamıştı.

45 günlük sürenin dolmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’la bir araya gelmiş ve Anayasa’nın 104. ve 116. maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden, Meclis seçimlerinin yenilenmesine karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2015, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER