Depremin altıncı günü: Can kaybı 22 bin 327'e yükseldi

Depremlerde can kaybı 22 bini aştı. 80 bin 278 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Depremin altıncı günü: Can kaybı 22 bin 327'e yükseldi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), deprem felaketinde 22 bin 327 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 278 kişinin de yaralandığını duyurdu.

A​FAD'dan yapılan yazılı açıklamada, 6 Şubat günü saat 04.17'de, Maraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7'lik depremin ardından en büyüğü Elbistan merkezli 7.6 olmak üzere toplam 2 bin 103 sarsıntı olduğu belirtildi. Depremde an itibarıyla Maraş, Antep, Urfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ'da toplam 22 bin 327 kişinin hayatını kaybettiği, 80 bin 278 kişinin yaralandığı ve 106 bin 428 afetzedenin bölgeden diğer illere tahliye edildiği kaydedildi.

Bu arada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "Deprem bölgesinde gönüllü sağlık hizmetine katılmak isteyen personelin, hasta sayısının azaldığını dikkate alarak bulundukları yerde kalmalarını rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

'ENFEKSİYONLARA KARŞI GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR'

"Afet bölgesinde mobil eczanelerin devreye girmeye başladığı ve köylere sağlık hizmetinin ulaştırılmaya devam ettiğini" söyleyen Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halk Sağlığı Koordinasyon merkezlerimiz kuruldu. Deprem sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyonlara karşı gerekli tedbirler alınıyor. Bölgeye kuduz ve tetanos aşısı sevk edildi. Halk Sağlığı merkezlerimiz de hijyen malzemeleriyle ilgili desteği sağlamaktadır. Afet bölgesinde sağlık sisteminin çalıştığını bir kez daha ifade etmek isterim. Devlet ve millet buradadır. Sağlık ordumuz burada ve hizmet başındadır."

'DEPREMZEDE YAKINI SAĞLIK ÇALIŞANLARI İDARİ İZİNLİ SAYILACAK'

Bakan Koca, "Afet bölgesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarımızdan depremzede yakınları bulunanların, idari izinli sayılabileceğine dair genelge hazırlandı ve bölgedeki il yöneticilerimiz talimatlandırıldı" açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2023, 22:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER