Erdoğan açıkladı: Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 418'e yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş merkezli depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Erdoğan açıkladı: Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 418'e yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş merkezli depremlerde 35 bin 418 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı, "Yaralılarımızın 13 bin 208'i halen hastanelerimizde tedavi altındadır" dedi.

Erdoğan AFAD merkezinde yapılan Kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında depremlere ilişkin "Dünyadaki uzmanların tamamının da ittifakıyla, büyüklüğü, yıkıcılığı, istisnai bir tabiat olayı olarak değerlendiriliyor" ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin ev ve iş yerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri tarafından incelendiğini söyleyen Erdoğan, "İlk belirlemelere göre deprem bölgesinde 47 bin binadaki 211 bin konutun, yıkılmış, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu tespit edildi" dedi.

Erdoğan, mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşasına başlayacaklarını da söyledi, "Depremin yıktığı veya oturulamaz hale getirdiği her evi, her iş yerini yeniden yapıp hak sahiplerine teslim edeceğiz" diye konuştu. Erdoğan "Kademli olarak birkaç ay içerisinde fay hatlarının uzağında inşa edeceğimiz tüm konutların yapımına geçilmiş olacaktır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına, acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunacaklarını söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER