Erdoğan'dan Esad'a: IŞİD'den daha ileri bir terörist

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için “Suriye’nin başındaki zalimdir, DAİŞ’liden çok daha ileri bir teröristtir” dedi. “Bir medeniyet ülkesi bir tarih ülkesi Suriye’ye bu adam yazık etti” diye konuştu.

Erdoğan'dan Esad'a: IŞİD'den daha ileri bir terörist

Kilis’te düzenlenen iftar programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için “IŞİD’den daha ileri bir terörist” dedi.

Erdoğan ayrıca, Esad’ı, Suriye’de yaşananların sorumlusu olarak suçlarken, onu, 600 bin insanın ölümüne neden olan kişi olarak da niteledi.

Türkiye olarak Suriye konusunda 6 yıl önce neredelerse bugün de aynı yerde olduklarını ifade eden Erdoğan’ın konuşmasının ilgili bölümü şöyle:

“Suriye’nin başındaki zalimdir işi bu noktaya getiren. 600 bin Suriyeli kardeşimizin ölümüne neden olan bir insan bu ülkede asla bir yönetici olarak değerlendirilemez. Varil bombalarıyla, konvansiyonel silahlarla, tankla, topla kendi vatandaşlarını öldüren böyle bir insan devlet terörü estirmez de kim estirir?

“PYD’li bir terörist, YPG’li bir teröristten bu çok daha ileri bir teröristtir, DAİŞ’liden çok daha ileri bir teröristtir. Bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecektir. Ama bu dünyada ama ebedi alemde. Çünkü çok mazlumların ahı var üzerinde. Er veya geç…

“Güzel bir sözümüz var ‘alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.’ 6 yıl önce neyi savunuyorsak bugün de aynı ilkeleri savunuyoruz. 6 yıl önce, ‘Suriye halkının sesine kulak verilsin, bu işler zorla, baskıyla, güç kullanarak olmaz’ diyorduk. Bugün de aynısını söylüyoruz.

“Biz kendisiyle ailece görüşüyorduk, hatta ‘herhalde baban gibi olmazsın’ diyorduk, gülüyordu. Ama demek ki iki dünyası vardı, gerçek dünyasını bizden gizliyordu. İşte şu 6 yıl içerisinde o gerçek dünyası ortaya çıktı. Bir medeniyet ülkesi bir tarih ülkesi Suriye’ye bu adam yazık etti.

“Esasen malum dış güçlerin müdahalesi olmasaydı, işin içine terör örgütleri karıştırılmasaydı, rejime destek verilmeseydi bugün Suriye özgür ve huzurlu bir ülkeydi. Birileri Suriye’de demokrasiyi, Suriye halkının kendi iradesiyle ülkesini yönetmesini istemediler.

“DAİŞ denilen örgüt bu amaçla ortaya sürülmüş bir kukladır aslında. PYD-YPG denilen örgütler, aynı amaçla güçlendirilmiş taşeronlardır. Suriye’de ne DAİŞ Müslümanları temsil ediyor, ne de PYD-YPG Kürt kardeşlerimizi temsil ediyor. İki örgüt de tasmalarını ellerinde tutanlar tarafından bölge üzerindeki kirli hesaplar uğruna kullanılan araçlardır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2016, 21:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER