Erdoğan'dan Putin'e mektup

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Haziran’da kutlanan ‘Rusya Günü’ nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Başbakan Yıldırım da Rusya Başbakanı Medvedev’e bir mektup yazdı.

Erdoğan'dan Putin'e mektup

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Rusya Günü’ nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup yazdı.

Sputnik’in haberine göre, Erdoğan, egemenlik deklarasyonunu kabul etmesi nedeniyle kutlanan 12 Haziran’da kutlanan Rusya Günü nedeniyle Putin’e hitaben yazdığı mektupta, “Türk halkı adına tüm Rus halkının Rusya Günü’nü kutluyorum. Ayrıca Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yakın gelecekte hak ettiği düzeye gelmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’e bir mektup yazdı.

Yıldırım mektupta, “Ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve ilişkilerin yakın zamanda halklarımızın ortak çıkarları için gerekli olan seviyeye ulaşmasını umuyorum. Sizin üzerinizden tüm Ruslara sağlık ve refah diliyorum” dedi.

İlişkiler bozulmuştu

Türkiye Silahlı Kuvvetleri (TSK) 24 Kasım 2015’te Suriye sınırında Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşürmüş, paraşütle atlayan uçağın pilotlarından biri hayatını kaybetmiş, diğeri Suriye rejimi askerlerince kurtarılarak askeri üsse götürülmüştü.

Türkiye uçağın hava sahasını ihlal ettiğini, defalarca uyarıldığını ama ihlalden vazgeçmediğini, angajman kuralları çerçevesinde vurulduğunu, Rusya ise uçağın Türkiye hava sahasını ihlal etmediğini savunmuştu.

Düşürülen uçak sonrası Türkiye-Rusya ilişkileri bozulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2016, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER