Hatip Dicle: Hükümetin yapması gereken çok acil şeyler var

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle İMC TV’de önemli açıklamalar yaptı. Yaşananlardan hükümetin sorumlu olduğunu ifade eden Dicle, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesi’nin ve PYD’nin temin ettiği ağır silahların sınırdan Kobani’ye ulaştırılması na izin vermesi gerektiğini söyledi.

Artı  Haber’de Banu Güven’in sorularını yanıtlayan Demokratik toplum Kongresi (DTK)  Eş Başkanı Hatip Dicle, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Dicle’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle

“Bir sefer hükümet uzun süre, tabi bugünlere kadar seyirci kaldı. Adeta alay edercesine şu açıklamalar hükümetten geldi. Mesela bir sayın bakan dedi ki “Kobani ile çözüm sürecinin ilgisi nedir allah aşkına” dedi. Şimdi bu Kürtlere söylenebilecek en ağır sözdür. Yani Kürtler bu kadar duyarsız mıydılar? Kardeşleri orada binlercesi IŞİD çeteleri tarafından katledilirken onlar sessiz kalacaklar, ‘Çözüm süreciyle bağlantısı nedir” diye soracaklar Kürtlere.

“İkinci olay daha da vahim bir olaydı. Gerek sayın Cumhurbaşkanı, gerekse bazı bakanlar, “IŞİD ile PKK arasında bizim için fark yoktur’ dediler. Bu kitleleri tahrik eden, adeta infiale sürükleyen, deyim yerindeyse bardağı taşıran son damla olan açıklamalardı.

Hükümetin yapması gerekenler

“Şimdi Bugün hükümetin yapması gereken çok acil şeyler var. Bir sefer Şiddet uygulamaya başta polis ve devlet güçleri olarak son  vermelidir. Şiddet şidet doğuru bu yeni ölümler getiri. Bu Süreci daha da zora sokar.

“İkincisi Kobani’nin mevcut durumunu dikkate alarak. Örneğin ben bugün akşam duydum. Güney Kürdistan Yönetimi resmi olarak Türkiyeden ağır silahların tanksavar silahlarının Türkiye üzerinden Kobani’ye geçirilmesi için izin istiyor. Ya da dışarıdan örneğin Salih Müslim’in açıklaması vardı. “Biz dışarıdan tanksavar silahları temin etmişiz bu tanksavar silahlarının bir an önce Kobani’ye ulaştırılması için Türkiye’nin bize bir koridor açmalı” diyor. Şimidi  hükümetin acilen yapması gereken  budur.

“Hüda-Par’ın IŞİD çizgisinde olmadığını biliyoruz”

“Benim bildiğim Hüda-Par çizgi olarak IŞİD’in bugünkü vahşet uygulamalarına varan çizgisine karşıt bir çizgideydi. Eğer son zamanlarda tavır değiştirmediyse. Ama içlerinde tabanda IŞİD’e sempati duyan, IŞİD’in çizgisini benimseyen kişiler de var. Ama bir bütün olarak Hüda-Par’ın bu çizgide olmadığını biliyoruz.

“İkincisi özgürlük hareketi hiçbir zaman hedef etmemiştir. Biz Kürtlerin dört parçada da ulusal birliğinden yanayız Kürtler arası bişr çatışmadan yana asla değiliz. Bugün IŞİd belasına karşı bütün Kürtlerin demokratik ulusal birliği, hatta Kürdistan sınırlarını aşan bütün Ortadoğu’da bu belasnın defedilmesine karşı halkların birliği söz konusu iken Hüda-Par’ın objektif olarak yanında yer alması. IŞİD’i protesto eden kişileri hedef almasını doğrusu asla kedilerine yakıştırmıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER