HDP Heyeti, Akdoğan ve Ala ile görüştü

HDP Heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüştü.

HDP Heyeti, Akdoğan ve Ala ile görüştü

HDP Heyeti, çözüm sürecine ilişkin AKP Hükümeti bakanları ile gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Heyetin çözüm süreci kapsamında yürüttüğü görüşmelerin devam ettiği belirtilen açıklamada, “Bu kapsamda; dün Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ile bugün de İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşme gerçekleştirildi” denildi.

Yapılan görüşmelerde; çözüm sürecinde gelinen aşama ve yapılması gerekenler, Cizre başta olmak üzere Bölge’de yaşanan ve süreci zorlayan gelişmeler, hasta tutsaklar, atılması gereken demokratikleşme adımları ve Türkiye’nin Kobanê politikasının ele alındığını belirten HDP Heyeti devamla şunları söyledi:

“Özellikle Cizre’de son bir ayda yaşanan ölümlerle ilgili yaşadığımız ciddi kaygıları, Hükümetin resmi açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlığı, halkın tepkisini ve yerelden aldığımız bilgileri paylaştık.

Bu konuda; İçişleri Bakanlığı’nın ivedilikle içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyetini Cizre’ye göndereceği, olayları tüm yönleriyle soruşturacağı, elde edilen bulguların partimizle ve kamuoyuyla paylaşılacağı, yeni can kayıplarının yaşanmaması için yürütülecek etkili soruşturma kapsamında mülki idare amirleriyle ilgili gerekli idari tedbirlerin alınacağı belirtilmiştir.

Cizre başta olmak üzere çözüm süreciyle ilgili sorun alanlarının giderilmesi ve sürecin ilerlemesi için gerekli çalışmaların hızlandırılması konusunda karşılıklı görüşler ifade edilmiştir.”

Heyet, önümüzdeki günlerde Kandil’e bir ziyaret gerçekleştireceğini de ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER