HDP İzmir adaylarını tanıttı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Büyükşehir ve tüm ilçe Belediye eş başkan adaylarını Tepekule Kongre Merkezinde yapılan toplantıda kamuoyuna tanıttı.

HDP İzmir adaylarını tanıttı
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Büyükşehir ve tüm ilçe Belediye eş başkan adaylarını Tepekule Kongre Merkezinde yapılan toplantıda kamuoyuna tanıttı.


“Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” diyerek bir araya gelen İzmirliler HDP adaylarını yoğun katılım ve coşku ile karşıladı. Salonda Kürtçe ve Türkçe “Jîn jîyan azadî”, “Kadın yaşam özgürlük” ve 13 dilde “Merhaba” anlamına gelen sözlerin bulunduğu pankartlar asıldı.

Açılış konuşmasını HDP İzmir Eş Başkanları Dilek Bakış ve Cavit Uğur yaptı. Uğur, “Yerel seçim sürecine girdik. Biz artık meydanlara çıkıyoruz. Tayyip Erdoğan ise artık ortaya çıkmıyor. Tayyip’i Cemaat değil, halk gönderecek” dedi. Coşku ve azimle yollarına devam edeceklerini söyleyen Dilek Bakış, “Özgürlüğün ve barışın partisi HDP’deyiz. Umuda yolculuğumuzdan bahsediyoruz. Umudumuzu gerçekleştirinceye kadar da yolumuza devam edeceğiz” dedi.

İKİ TARAF VAR

Eş Başkanlardan sonra sahneye çıkan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, iki tarafın olduğunu, birinin sermaye diğer tarafın ise ezilenlerin, işçi sınıfının, demokrasiden yana olanların tarafı olduğunu ifade etti. Varlı, “HDP işte ikinci seçenektir. Bizler hem kendimizi hem de kentimizi demokratik bir şekilde nasıl yöneteceğimizi göstermek için bir araya geldik” diye konuştu.

Tüm ilçe belediye eş başkan adayları sahneye çıkarak halkı selamlayıp, halkın kendisini yöneteceği bir belediyeciliği yaratmak için aday olduklarını ifade ettiler.

Son olarak sahneye Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayları Osman Özçelik ve Pınar Türk çıktı. Gezi eylemleri sırasında sokağa neden çıktığını anlatan Pınar Türk, kadınların yerel yönetimlerde daha çok yer almasını istediklerini belirterek, bu yönde çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Türk, "Eğer 8 Mart'ta bütün kadınları örgütleyip alanlara taşıyabilirsek, bu alanlarda ortaya çıkacak kadın iradesini ve katılımını seçimlerde yansıtırız" dedi.

HDP İzmir Büyükşehir Eş Başkan Adayı Yazar, Çevirmen ve Eczacı Osman Özçelik ise partilileri Kürtçe ve Türkçe şiirler ile selamlayıp “"Artık söz zamanı değil eylem zamanı. Seçimde kapı kapı, ev ev, mahalle mahalle dolaşmalıyız. Birlikte bütün gücümüz çalışmalıyız. İzmir'de göstereceğimiz başarı ilerde birlikte yapacağımız işlerin ölçütü olabilir. Ben hizmetinizdeyim. Biz demokratik özerklik ve demokratik belediyecilik anlayışını uygulamak için çalışmalar yapıyoruz. Yaşasın Türkiye halklarının kardeşliği” dedi. 

30 Mart'ta İzmir'de HDP’den yerel seçimlere girecek olan ilçe belediye eş başkan adayları şöyle: 

İzmir Büyükşehir Belediye eş başkan adayları: Osman Özçelik-Pınar Türk 

Aliağa: Bircan Karakaya-Hasan Karaşahin

Balçova: Ercan Aygün-Pervin Esen

Bayraklı: Ayten Marangoz-Orhan Yüce

Bergama: Gani Oğuz (Eş adayı başkan henüz açıklanmadı)

Bornova: Orhan Ayhan-Nevin Aytekin 

Buca: Adnan Kaya-Huybin Dinler 

Çeşme: Özlem Ayşe Ünal (Eş başkan adayı henüz açıklanmadı) 

Çiğli: Yalçın Karaaslan-Başak Atılgan Özden 

Dikili: Semra Uzunok-İlyas Serindağ 

Foça: Sibel Kalaycı-Hasan Öztoprak

Gaziemir: Zuhal Çelebi-Levent Gedik 

Güzelbahçe: Fikriye Birsen (Eş başkan adayı henüz açıklanmadı)

Karabağlar: Mahmut Önen-Meryem Çakmak 

Karaburun: Eş başkan adayları henüz açıklanmadı

Karşıyaka: Şule Ayhan-Rıfat Aydın

Kemalpaşa: Sakine Dervişcemaloğlu Sarısaltık (Eş başkan adayı henüz açıklanmadı)

Kınık: Halil Sucu (Eş başkan adayı henüz açıklanmadı)

Konak: Yıldız Çelik-Coşkun Üsterci 

Menderes: Halime Aydağ (Eş başkan adayı henüz açıklanmadı)

Menemen: Mustafa Aydın-Ümit Fatma Fırat 

Narlıdere: Ertuğrul Barka (Eş başkan adayı henüz açıklanmadı)

Seferihisar: Edibe Acar-Kıyas Kalın 

Tire: Sebahat Kuş-Abdurrahman Demir 

Torbalı: Hüsnü Koyuncu-Gülcan Kızıldağ 

Urla: Sibel Çakır-İsmail Aydın / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER