HDP milletvekillerinin duruşması görüldü

HDP'li İdris Baluken, Çağlar Demirel ve İmam Taşçıer hakkında televizyon kanalına yaptıkları bağlantı nedeniyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.

HDP milletvekillerinin duruşması görüldü

 HDP Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel ve İmam Taşçıer hakkında Sur’da çatışmaların sürdüğü dönemde canlı bağlandıkları Med Nuçe televizyonuna yaptıkları konuşmalar nedeniyle haklarında "Cumhurbaşkanına hakaret", "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret ve "Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılama" suçlarından 3 yıl 6'şar aydan 10'ar yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Taşçıer ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Baluken, sağlık mazereti nedeniyle duruşmaya dilekçe verirken, Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Demirel ise SEGBİS sistemiyle ifade vermeyeceğini belirterek duruşmaya çıkmadı.

Duruşmada ilk olarak ifadesi alınan Taşçıer, savcılık aşamasında verdiği ifadeleri tekrarladığını belirterek, “Bana isnat edilen suçlama televizyonda yapmış olduğum bir konuşmadan ötürüdür. Bu konuşmaya ilişkin herhangi bir CD veya görüntü çözümü bana tebliğ edilmediğinden şu an mahkemenizde savunma yapamayacağım, mahkemeniz tarafından ilgili CD'nin tarafıma verilmesini ve CD'yi izledikten sonra mahkemenizde ayrıntılı savunma yapmayı talep ediyorum” dedi.

‘İDDİANAME AÇIKLATTIRILMALI’

Taşçıer’in ifadesinin ardından savunma yapan avukatı Sedat Çınar ise iddianameye konu konuşmanın TEM tarafından hem 10 Ekim 2015 tarihinde AZC plaza önünde yapılan basın açıklamasında hem de aynı konuşmanın bu kez aynı gün Med Nuçe isimli televizyon kanalında yapıldığının iddia edildiğini belirterek, “Dolayısıyla burada müvekkilim söylediği gibi CD'yi izlemeden savunma yapmamız uygun olmayacaktır. İlgili CD'nin tarafımıza verilerek izledikten sonra ayrıntılı beyanlarda bulunacağız” ifadelerinde bulundu.

Avukat Soran Haldi Mızrak ise iddianamede milletvekilinin konuşmalarının sıralandıktan sonra maddeler belirtilerek cezalandırılmalarının istendiğini belirterek, “Ancak hangi konuşmanın hangi suçu oluşturduğuna ilişkin bir belirleme yapılmamıştır. Konuşmaların nerede, ne zaman ve ne şekilde yapıldığı açık bir şekilde iddianamede belirtilmemiştir. Bizim iddia makamından iddianameyi açıklattırılması talebimiz vardır. Bu yönüyle CD içeriğini aldıktan sonra ayrıntılı savunmalarımızı yapacağız” dedi.

İdris Baluken ve Çağlar Demirel’in Avukatı Serdar Çelebi ise, “Müvekkilim İdris Baluken sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılamamıştır. Diğer müvekkilim Çağlar Demirel ise SEGBİS vasıtasıyla savunma yapmayı kabul etmemekte, yüz yüzelik ilkesi gereği de hazır edilmeyi istemektedir. Biz de savunmalarımızı müvekkillerimizin beyanları alındıktan sonra yapacağız” diye belirtti.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın avukatlarının davaya müdahil olma taleplerini sanıkların savunması alındıktan sonra değerlendirilmesine karar verdi. Baluken ve Demirel’in ise diğer celse SEGBİS sistemiyle hazır edilmesine karar verdi. Ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na iddianameyi açıklatılması için yazı yazan mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Ekim tarihine erteledi. / Evrensel

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER