HPG 16 Yaşından Küçük Çocuk Varsa Geri Gönderecek

Cenevre Çağrısı HPG’yle yaptığı görüşmede, HPG’nin kendi araştırmasıyla 16 yaşından küçük çocukların varlığını tespit etmesi halinde çocukları geri göndereceğini söylediğini bildirdi.

HPG 16 Yaşından Küçük Çocuk Varsa Geri Gönderecek
Cenevre Çağrısı adlı kuruluş çocukların silah altına alınması iddialarını konuşmak için Halk Savunma Merkezi’yle (HPG) görüştü.


Cenevre Çağrısı’ndan yapılan açıklamada, Ekim 2013’te HPG’nin Cenevre Çağrısı Uyarınca Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname’yi imzaladığı hatırlatıldı.

Görüşme bu ay başlarında 16 yaşından küçük bazı çocukların HPG saflarına katılmış olması iddialarını açıklığa kavuşturmak üzere yapıldı.

Araştırma

Görüşmede HPG Ana Karargah Komutanlarından Delal Amed ve Bahoz Erdal, HPG’nin taahhütnameye bağlı olduğunu ve Cenevre Çağrısı ile işbirliği yapma isteklerini yineledi.

Cenevre Çağrısı’ndan verilen bilgiye göre, Delal Amed iddialarla ilgili olarak “Cenevre Çağrısı’nın bize iletmiş olduğu listeyi de göz önünde bulundurarak kendi araştırmamızı yapıyoruz. Araştırmamız sonlandıktan sonra gerekli adımları atacağız” dedi.

Geri dönüş

Cenevre Çağrısı Amed’in araştırmalarının sonucunda 16 yaşının altındaki çocukların varlığının tespit edilmesi halinde çocukların geri gönderileceklerinin, 16-18 yaş arasındaki çocukların ise aileleri ile görüşmelerinin sağlanacağının ve istedikleri takdirde bu çocukların da geri dönebileceklerinin ifade ettiğini bildirdi.

“HPG zaman zaman yaş tespitinde zorluklarla karşılaştıklarını kabul ederek, bunun belirlenmiş olan yaş limitinin altındaki (16) çocukların geri dönüş sürecini uzattığını ifade etmiştir.”

Barış süreci

Yapılan açıklamada, HPG komutanlarının barış sürecine dair kararlılıklarını da şu sözlerle dile getirdikleri anlatıldı.

“Biz barış süreci için kararlıyız, ancak bu sürece rağmen durumda bir iyileşme olmadığından dolayı ve kendilerini güvende hissetmedikleri için çok sayıda genç saflarımıza katılmak istemektedir.”

Çekince

Cenevre Çağrısı HPG’nin taahhütnameyi bir çekince ile imzalamış olduğunu da vurguladı.

“Çocukların korunmasına dair olan uluslararası normlar ile uyumlu olan bu çekince, 16 ile 18 yaş arasındaki çocukların savaşa katılma haklarının ve normal savaşçı eğitimi alma haklarının olmadığı yeni bir ‘savaşçı-olmayanlar’ kategorisine gönüllü olarak üye olmalarına izin vermektedir.

“Bu çocukların özel bir korunma altında olmaları gerekmektedir.

“16 yaşından küçük olan çocukların ise -gönüllü bile olsalar- HPG’ye katılmalarına izin verilemez.

“İmzayı takiben, HPG ‘savaşçı-olmayanlar’ kategorisini oluşturmuş ve ‘18 yaşın altındakilerin savaşta aktif-olmayan üyeler olarak değerlendirilmesine’ karar vermiştir.” / BİANET

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER