'Hükümetin geri alınmaz kararı, seçim öncesi vaatlerin uygulanmasıdır'

Parlamentoda yapılacak güven oylaması tartışmaları öncesinde konuşan Aleksis Çipras, “Hükümetin geri alınamaz kararı, seçim öncesi vaatlerini tutarak bunların tamamının uygulanmasıdır” dedi.

'Hükümetin geri alınmaz kararı, seçim öncesi vaatlerin uygulanmasıdır'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, parlamentoda başlayan yeni hükümet için yapılacak güven oylaması tartışmaları öncesinde hükümetin programını açıkladı. Çipras, “Hükümetin geri alınamaz kararı, seçim öncesi vaatlerini tutarak bunların tamamının uygulanmasıdır. Bu taahhüdümüz, vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren tüm konularda müzakere edilemez çekirdeği oluşturmaktadır” dedi.

Çipras, hedefinin ülkedeki insani krizle mücadele etmek ve ülkenin diğer Avrupa ülkeleriyle yeniden eşit duruma getirilmesi ve kalkınmanın sağlanması olduğunu belirterek; “AB ile müzakerelerin yanı sıra ülkeyi bugünkü duruma getiren statükoyla da mücadele edeceğiz. Bu uzun süreli olacak. Zorlukların farkındayız. Ancak, hükümetin sadece kendisini seçen Yunan halkına karşı yükümlülükleri bulunuyor, başka kimseye karşı herhangi bir yükümlülüğümüz yok. Hükümet, seçim öncesi vaatlerini eksiksiz yerine getirecek” dedi.

Çipras, öncelikli olarak uygulanacak tedbirleri şöyle sıraladı:

* Bakanlıklar çok sayıdaki danışmanlar ve geçici olarak işe alınan memurlardan arındırılacak.

* Bakanların kullandığı otomobillerin sayısı yarıya indirilecek ve milletvekillerine tahsis edilen araçlar iptal edilecek.

* Hükümete ait üç özel uçaktan biri satılacak.

* Başkanlık konutundaki ve bakanlıklardaki personel sayısı yüzde 30 oranında azaltılacak.

* Bakanların korumakla görevli polisler vatandaşları korumak için caddelerde ve semtlerde görevlendirilecek.

* İşten çıkarılan kamu çalışanları yeniden işe alınacak ve çalışma koşulları ve önceki hükümetler tarafından memorandumlar gereği kısıtlanan özlük hakları yeniden belirlenecek.

* Kamu ihaleleri yeniden gözden geçirilecek ve vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında, gümrüklerde kontroller yoğunlaştırılacak.

* Vergi mükelleflerine 12 bin avroya kadar muafiyet getirilecek ve yüksek gelirlilerden daha fazla vergi alınacak.

* Asgari maaş bir yıl içerisinde aşamalı olarak 750 avroya çıkarılacak.

* Kapatılan Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu (ERT) yeniden yapılandırılarak faaliyete geçirilecek.

* Ülkede bulunan yasal göçmenlerin insan hakları kapsamında Yunan vatandaşlığına geçmelerindeki zorluklar ortadan kaldırılacak.

* Emekli maaşlarında daha fazla kesinti olmayacak ve düşük maaşlılara yılbaşında bir maaşlık ikramiye verilecek.

* Ülkenin doğal zenginliklerinden elde edilecek gelirler için özel bir fon kurulacak ve burada biriken meblağ öncelikli olarak sosyal sigorta kurumlarına destek olarak kullanılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER