Hz. Muhammed Karikatürleri Yayınlayan Fransız Dergisine Kanlı Saldırı: 12 Ölü

Fransa’nın başkenti Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’nun bürosuna yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda 2’si polis 10’u gazeteci en az 12 kişi öldü, 5’i ağır 10 kişi ise yaralandı.

Hz. Muhammed Karikatürleri Yayınlayan Fransız Dergisine Kanlı Saldırı: 12 Ölü

Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'nun merkezine silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 12 kişi hayatını kaybetti, 4'ü ağır 9 kişi de yaralandı. Ölenler arasında derginin genel yayın yönetmeni Stephane Charbonnier de var.

Ölenler arasında Fransa'nın en ünlü karikatüristlerinden Jean Cabut'nun olduğu da iddia edildi. Dergi pek çok kez Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayımlamış ve tepki toplamıştı. Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınladığı için tehditler alan ve uzun zamandır polis korumasında olan Charlie Hebdo, 2013 yılında da "Hz. Muhammed'in hayatı" isimli bir ek çıkarmıştı.

FRANSA'DA TERÖR ALARMI EN ÜST SEVİYEDE

Saldırı sonrası Fransa'da terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı. Fransa'da bütün basın kuruluşlarının, medya ofislerinin ve ibadethanelerin saldırı sonrası koruma altına alındığı açıklandı.

SALDIRGANLAR POLİS ARACINA DA SALDIRDI

Derginin Paris'in 11'inci bölgesindeki Nicolas Apper Caddesi'nde bulunan merkezine silahlı iki kişi tarafından saldırı düzenlendi. Saldırganların "Peygamberin intikamını alıyoruz." diye bağırdıktan sonra yaklaşık 10 dakika otomatik silahlarla saldırdıkları ileri sürülüyor.

Saldırganlar kaçarken olay yerinin yakınında bulunan bir polis aracını da hedef aldı. Görgü tanıkları, saldırı sırasında en az 30 el silah sesi duyduklarını belirtti.

TWITTER'DAN SON PAYLAŞIM

Derginin twitter hesabından son olarak IŞİD lideri Bağdadi'yi hiciv eden bir karikatür paylaşılmıştı.

ŞOK SALDIRIYA HOLLANDE'DAN İLK TEPKİ:

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande saldırıya uğrayan derginin binasına gitti. Hollande burada yaptığı açıklamada olayı, "terör saldırısı" diye niteledi ve şunları söyledi:

"Fransa şok olmuş durumda. Bu bir terör saldırısıdır. Bu ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Daha önce de bu dergi bazı saldırılara maruz kalmıştı, korumanın artırılması gerekiyor. Ölü sayısını ilerleyen saatlerde kesin olarak açıklayacağız. Bakanlarla da bir araya geleceğim. Bir daha böyle saldırılar olmaması için önlem almalıyız, güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkaracağız. Bu saldırganların yakalanıp adalete teslim edilmesi de bunlardan biri. Ülke olarak bütünlük içindeyiz. Kararlı bir biçimde davranacağız. Biz özgürlük ülkesiyiz ve dolayısıyla tehditlerle karşılaşıyoruz. Kimse bu ülkenin ruhuna, vatandaşlarına zarar veremez."


(Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, olay yerini dolaşırken böyle görüntülendi.)

KABİNE OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Başbakan, İçişleri ve Kültür Bakanları ile Paris Valisi de Hollande'a eşlik etti. Saldırının ardından Fransa'da "güvenlik alarmına" geçildi. Hollande, Bakanlar Kurulu'nu bir saat içinde Başkanlık Sarayı'nda toplayacak.


(Olay sonrası Charlie Hebdo'nun ofisine giden Fransa Adalet Bakanı Christiane Taubira hala saldırının şokunu yaşıyordu.)

CAMERON'DAN KINAMA

İngiltere Başbakanı Cameron da saldırının "korkunç" olduğunu söylerken, basın özgürlüğünün korunması gerektiğini vurguladı. Cameron, "Terörün her türüne karşıFransa halkının yanındayız. İfade özgürlüğü ve demokrasiden taviz veremeyiz" dedi.

FRANSA MÜSLÜMAN KONSEYİ: BARBARCA BİR SALDIRI

Fransa Müslüman Konseyi, Hebdo'yu hedef alan saldırıyı, 'demokrasiye yönelik barbarca bir saldırı' ifadeleriyle kınadı. Fransa İslami Organizasyonlar Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "Bu korkunç saldırıyı en ağır şekilde kınıyor ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz" denildi. Açıklamada, olayın en kısa sürede aydınlatılması da istendi.

ABD: YARDIMA HAZIRIZ

Beyaz Saray, Paris saldırısını "mümkün olan en kuvvetli şekilde" kınadığını duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD'nin, olayın araştırılması konusunda Fransa'ya yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

NATO DA KINADI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yazılı açıklamasında, saldırıyı şiddetle kınadı ve "Bu barbarca bir eylemdir ve basın özgürlüğüne korkunç bir saldırıdır" ifadesini kullandı. Stoltenberg, NATO'nun Fransa ile tam dayanışma içinde olduğunu vurgulayarak, "Tüm müttefikler terörle mücadelede omuz omuzadır. Hangi tür ve tezahürde olursa olsun terörizm asla meşruiyet ve müsamaha göremez" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de saldırıyı kınayarak, "Bu barbarlığın tüm insanlığı ve Avrupalıları hedef aldığını" bildirdi.

MERKEL'DEN TAZİYE MESAJI

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise saldırıdan dolayı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a taziye mesajı gönderdi. Merkel mesajında, Paris'teki dergiye yapılan "haince saldırıyı büyük bir üzüntüyle öğrendiğini" ifade etti. Merkel, Fransız halkına ve Cumhurbaşkanı Hollande'a acılı oldukları bu saatlerde Alman halkının taziyesini ve kişisel olarak kendisinin bu acıyı paylaştığını iletmek istediğini belirtti. Merkel, saldırıda hayatını kaybeden kurbanlarının yakınlarına da başsağlığı diledi.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile telefonda görüşeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Sebebi ve amacı ne olursa, nereden gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşıyız ve mücadele etmemiz gerekiyor. Dünyadaki en önemli eksiklerden biri de bu. Avrupa'yı özellikle tehdit eden bir başka unsur da İslamofobi. Ekonomik krizler ayrımcılığı, radikal yabancı düşmanlığını tetikliyor. Bunu gören insanların, 'Yabancı savaşçılar niye gidiyor?' diye yabancı ayrımcılığı birinci sırada. Bunlar maalesef hep birbirini tetikliyor. Irkçılık ve İslamofobi ile mücadele etmemiz gerekiyor. Bizim dinimiz barış dinidir. Terörü İslâm ile ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım değil. Başka dinlerden de terör saldırıları oluyor. Terörün her türlüsüne karşıyız ve maalesef bu akımlar birbirini tetikliyor. Bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor, altını çiziyorum."

Çavuşoğlu ayrıca Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in Fransa alt meclis başkanı ve senato başkanıyla görüşeceğini, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere herkesin muhataplarını arayacağını ifade etti.

PUTİN DE KINADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den de kınama mesajı geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Moskova'da yaptığı açıklamada, "Terörü hiçbir şey haklı çıkaramaz. Rus yönetimi böylesine saldırılara tamamen karşıdır" dedi. Peskov, Devlet Başkanı Putin'in saldırıda ölenlerin aileleri, yakınları ve arkadaşlarına başsağlığı dilediğini de belirtti. / Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER