Irmak: Kobani'nin anılarını koruyacağız

DTK Eş Başkanı Selma Irmak, “Kobanê şehadetleri bir devrim yarattı. Kobanê Kürdistan’ın kalbinde olacak. Bu kentin anılarını koruyacağız. Çocuklarımız, çocuklarımızın çocukları, bu değerleri görecek ve unutmayacak. Kobanê savaşçılarını, şehitlerini, gazilerini kendilerine miras alacaklardır” dedi.

Irmak: Kobani'nin anılarını koruyacağız
Kobanê ziyaretini tamamlayan DTK, HDP heyeti kutlamalar için Mehser’e geçti. Ziyaretin ardından heyet adına açıklama yapan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, “Kobanê şehadetleri  bir devrim yarattı. Kobanê Kürdistan’ın kalbinde olacak. Bu kentin anılarını koruyacağız. Çocuklarımız, çocuklarımızın çocukları, bu değerleri görecek ve unutmayacak. Kobanê savaşçılarını, şehitlerini, gazilerini kendilerine miras alacaklardır” dedi.


DTK Eş Başkanı Selma Irmak ve HDP milletvekilleri Kobanê ziyaretlerinin son noktası olan Taxa Kaniya Murşit’te açıklama yaparak Mehser’e geçti. “Yekemin salvegera damezrandina Kobanê piroz be” yazılı pankartın açıldığı açıklamayı heyet adına DTK Eş Başkanı Selma Irmak yaptı. Tüm dünyanın hayran kaldığı devrimi kutladıklarını söyleyen Irmak, “YPG savaşçıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Tüm dünya bilsin ki Kobanê şehitlerinin isimleri altın harflerle tarihe yazılacaktır. Genç kadın ve erkekler, vahşi saldırılara karşı bedenleri ile Kürdistan’ın kaderini değiştirdiler, yeni bir tarih yazdılar. Burada artık tarih iki parça olarak dillendirilecek. Kobanê devriminde önce ve Kobanê devriminden sonra denilecek. Direniş tarihi ikiye böldü” diye konuştu.

Kürtlerin düşmanlarının, “Biz ne zaman istersek Kürtleri parçalarız, yok ederiz” dediğini dile getiren Irmak, “Ama tüm dünya Kürtlerin bu devrimine saygı duydu. Bütün emekçileri, Kobanê devrimcilerini, Kürdistan halkı adına, İnsanlık adına kutluyoruz. Saldırıların ilk başladığı dönemde de Kobanê’ye geldiklerini hatırlatan Irmak, “Üç ay önce de Kobanê’ye geldik. Kobanê canlı bir şehirdi ve direniyordu. Bugün de geldik. Kobanê başı dik ve şehit kenti” dedi. Kobanê’de direnenlerin bir devrim yarattığına vurgu yapan Irmak, “Kobanê şehadetleri  bir devrim yarattı. Kobanê Kürdistan’ın kalbinde olacak. Bu kentin anılarını koruyacağız. Çocuklarımız, çocuklarımızın çocukları, bu değerleri görecek ve unutmayacak. Kobanê savaşçılarını, şehitlerini, gazilerini kendilerine miras alacaklardır” ifadelerini kullandı.

Kobanê’yi yeniden inşa edeceklerini aktaran Irmak, şöyle devam etti: “Kobanê’ye yeniden inşa edeceğiz. Bağ ve bahçelerimizi, evlerimizi yeniden inşa edeceğiz. Çocuklarımız sokaklarda oyunlar oynayacak. Anneler, çocuklarına ninniler okuyacak. Özgür bir gökyüzünde hikayelerimiz okunacak. Başı dik bir şekilde yaşayacağız. Bu güne kadar nasıl ki Kuzey Kürdistan halkı desteğini kesmediyse bugün den sonra da bu destek devam edecek. Bugüne kadar savaş vardı. Bundan sonra yeni bir kentin inşası başlayacak. Harcını yeniden yapacağız. Burası bizim onurumuzdur. Kürdistan devrimi kutlu olsun.”

Irmak’ın ardından Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim söz aldı. “Kobanê kantonu adına, Kürdistan’ın değerlerini savunanlara hoş geldiniz diyoruz. Kobanê halkına, Kürdistan’ın dört parçasındaki tüm halka teşekkür ediyoruz” diyen Müslim,  Kobanê’nin insanlığın ve teröre karşı direnen dünya insanlığını sembolü olduğunu dile getirdi.

Açıklamaların ardından, Kobanê’ye gelen heyet ile Kobanê Kantonu yetkilileri ve YPG savaşçıları birlikte söyledikleri ezgiler ve çektikleri halaylarla Kobanê zaferini kutladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER