Katalonya'dan İspanya'ya rest

İspanya'nın Katalonya Başkanı Puigdemont'u görevden alması ilişkileri daha da gerdi. Katalon yönetimi, İspanya'nın kararlarını kabul etmediğini duyurdu.

Katalonya'dan İspanya'ya rest
Katalonya yönetimi, Carles Puigdemont’un hâlâ devlet başkanı olduğunu ve ‘darbeyi’ kabul etmediklerini duyurdu. Açıklamada, Katalon yönetiminin İspanya’nın kararlarını kabul etmediği açıklandı.


Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından İspanya’da merkezi yönetim anayasanın 155’nci maddesini devreye soktu ve Katalan hükümetini görevden aldı. Görevden alınan Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, İspanyol hükümetinin kararlarını tanımadığını söyledi. Puigdemont Katalanlara ‘demokratik muhalefet’ çağrısı yaptı.

ANKETLERDE ÖNDELER

Öte yandan, Reuters’ın yayınladığı bir ankete göre, Katalonya’da yeniden bölgesel bir seçim olması durumunda ayrılıkçı kanat kazanan taraf olacak.

İspanya hükümeti, görevden aldığı Katalan lider Carles Puigdemont’un bölgesel seçimlerde yarışabileceğini açıklamıştı.

Madrid hükümeti sözcülerinden Íñigo Méndez de Vigo yaptığı açıklamada görevden alınmış olmasına rağmen Puigdemont’un Aralık’taki bölgesel seçimlerde yarışabileceğini söyledi. Reuters’a konuşan de Vigo, “Şundan kesinlikle eminim, eğer Puigdemont bu seçimlere katılırsa demokratik muhalefetini ortaya koyabilir” dedi.

De Vigo’nun açıklamaları, Katalan liderin Cumartesi günü yaptığı konuşmada Madrid hükümetinin kararları için “önceden planlanmış saldırı” ifadesini kullanmasının hemen ardından geldi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER