Katliama karşı onbinler Paris'te buluştu

Fransa'nın başkenti Paris'te bir yıl önce katledilen üç Kürt kadın devrimci için bugün Avrupa'nın her tarafından gelen onbinlerce kişi, katliamın yapıldığı yerde toplandı.

Katliama karşı onbinler Paris'te buluştu
Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Fransa'nın başkenti  Paris'te bir yıl önce katledilen üç Kürt kadın devrimci için bugün Avrupa'nın her tarafından gelen onbinlerce kişi, katliamın yapıldığı yerde toplandı.


9 Ocak 2013'te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in katledildiği Kürdistan Enformasyon Merkezi yakınında bulunan Gare du Nord'da bir araya gelen kitle, Rebupblique Meydanı'na doğru yürüyecek.

Sabah saatlerinden itibaren otobüsler, trenler ve özel araçlarla gelen onbinler, yürüyüş öncesi gruplar halinde katliamın gerçekleştiği 147 rue la Fayette adresindeki Enformasyon Merkezi'nin önünü ziyaret ederek kapının önüne çiçekler ve mumlar bırakıyor.

Almanya, Hollanda, İsviçre, İngiltere başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinden gelen eylemciler "Hesap soruyoruz", "Adalet istiyoruz", "Siyasi katliamlara son" yazılı dövizlerin yanısıra, katliamda hayatını kaybeden üç kadın ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ve bir çok kurum ve örgütün bayrağını taşıyor.

KCK, KJB ve Komelen Ciwan flamlarının dalgalandıran kitle, slogan ve pankartları ile 9 Ocak katliamını protesto ediyor.

Kürt esnafın yoğun olarak bulunduğu Gare du Nord yakınındaki Strasbourg Saint-Denis semtinde esnaf kepenk kapattı.

Fransız örgütlerin de yoğun destek verdiği eylemde yürüyüş öncesi konuşmalar da yapılıyor.  Irkçılığa Karşı Halkların Dostluk Hareketi MRAP’tan Rene Lemignon, “Nelson Mandela da terörist olarak görülüyordu. Biz bugün PKK ve Öcalan’ın da teririst olmadığını söylüyoruz” dedi.

Asıl terörist olunın Cansız, Doğan ve Şaylemez’i katledenler olduğunu söyleyen Lemignon, “Yapılacak işbirliği anlaşmalarında Kürt halkının çıkarları, ekonomik çıkarlara peşkeş çekilmemelidir” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Ocak ayı sonunda Türkiye’ye ziyarette bulunacağını hatırlatan Lemignon şunları belirtti: “Utanç anlaşmalarına son verin çağrısında bulunuyoruz. Barış görüşmelerine destek verin. Sakine, Leyla, Fidan, o karanlık güçler sizi öldürmedi, sizi ölümsüzleştirdi.” / anf

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2014, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER