'KCK' Dicle davasında 13 kişi tahliye edildi

Amed’de görülen, 14’ü tutuklu 31 kişinin yargılandığı ‘KCK’ Dicle davasında 13 kişinin tahliyesine karar verildi.

'KCK' Dicle davasında 13 kişi tahliye edildi
Amed’in Dicle İlçesinde 2011 yılında başlatılan 14'ü tutuklu 31 kişinin yargılandığı ‘KCK’ Dicle davası Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.


Özel yetkili 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin kapanmasının ardından 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan davanın ilk duruşmasına tutuklu 14 kişi bulundukları cezaevinden SEGBİS sistemi ile katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, yargılananların 'örgüte yardım etmek suretiyle örgüt üyesi olmak' suçlamasından 7.5 yıldan 15'er yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istedi.

Duruşmada söz hakkı verilen sanıklar ise 3 yıldır tutuklu olduklarını belirterek, tahliyelerini talep etti. Sanıkların avukatı Mehdi Özdemir ise 2011 yılının Nisan ayında KCK adı verilen operasyonla sanıklar hakkında dava açıldığını belirterek, "14 sanık 3 yıl 1 aydan bu yana tutukludur. Tutukluluk büyük bir mağduriyete yol açmaktadır" dedi.

Duruşmada daha sonra ara kararlarını açıklayan mahkeme 13 kişinin, tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önüne alarak tahliye etti. Tutuklulardan Yüksel Bozkurt'un tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını hazırlamaları için süre vererek, duruşmayı erteledi. / anf


Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER