Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis

12 Eylül darbesi davasının bugünkü duruşmasında savcı mütalaasını vermiş ve iki sanık Evren ve Şahinkaya’nın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti. Mahkeme davayı sonuca bağladı.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya müebbet hapis

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 12 Eylül Davası’nda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı, 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, 12 Eylül Davası’nda sanıklar hakkında takdiri indirim uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını, müebbet cezasına çevirdi.

12 Eylül Davası’nda esas hakkında görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Erdinç Hakan Özdabakoğlu, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın, 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapsini istemişti.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı 12 Eylül askeri darbesi davasının karar duruşması Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 12 Eylül Davası’nda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı, 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, 12 Eylül Davası’nda sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında takdiri indirim uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet cezasını, müebbet cezasına çevirdi.

25 Ekim 2013’te görülen duruşmada Savcı Selçuk Kocaman mütalaasını vermişti. Savcı, dönemin genelkurmay başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın ”ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına” çarptırılmalarını talep etmişti.

28 Mayıs’taki karar duruşması ise savcının izinli olması ve yeni savcının da mütalaa için süre istemesi üzerine yapılmadan ertelenmişti. Mahkeme başkanının bu kararı, ailelerin tepkisine neden olmuştu. / İMC

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER