Şırnak madenlerinde 5. ölüm

Şırnak’ta kömür ocağında meydana gelen göçükte, Musa Seven adlı bir işçi yaşamını yitirdi. Seven’in ölümü 15 gün içerisinde ocaklarda yaşanan 5′nci ölüm oldu.

Şırnak madenlerinde 5. ölüm

Şırnak Balveren Beldesi’ne bağlı Nêrex (Dağkonak) köyü yakınında bulunan kömür ocağında meydana gelen göçükte, Musa Seven adlı bir işçi yaşamını yitirdi. Seven’in ölümü 15 gün içerisinde ocaklarda yaşanan 5′nci ölüm oldu.

Dicle Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Balveren Beldesi’ne bağlı Nêrex (Dağkonak) köyü yakınlarında bulunan kaçak bir kömür ocağında saat 13.00 sıralarında yaşanan göçükte Musa Seven (45) adlı işçi, göçük altında kalarak yaşamını yitirdi.

7 çocuk babası olduğu öğrenilen Seven’in cenazesi, arkadaşları kendi imkanlarıyla toprak altından çıkardı.Yaşamını yitiren Seven’in cenazesinin otopsi için Şırnak Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Seven’in yaşamını yitirmesi ile birlikte son 15 gün içerisinde söz konusu ocaklarda çalışırken hayatını kaybeden işçilerin sayısı 5′e yükseldi.

15 günde 3 ölümlü vaka

3 Haziran’da Şırnak merkeze bağlı Toptepe (Avkamasiya) Köyü’nde göçük altında kalan İbrahim Sağnak isimli işçi hayatını kaybetmişti.

11 Haziran’da Şırnak’a bağlı Banîye Gilindor köyünde bulunan ve bir şahsa ait olan kömür ocağında sızan gazdan zehirlenen Ahmet Baysal, Emin Baysal ve Selahattin Uçar adlı işçiler hayatlarını kaybetti.

Meclis’e soru önergesi 

Yaşanan bu ölümlerin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, 4 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocaklarıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a iki ayrı soru önergesi vermişti.

Sarıyıldız, Bakan Yıldız’a sunduğu soru önergesinde, Şırnak’ta açık ocak ve sondajlama yolu ile açılan kuyularda işçilerin ilkel şartlarda çalıştığını, hiçbir iş güvenliğinin olmadığı maden ocaklarında hemen her sene kazalar sonucu işçiler yaşamını yitirdiğini kaydetmişti. / İMC

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER