Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye başbakanlık teklifi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye “Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol” önerisinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye başbakanlık teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Bahçeli’ye koalisyon önerisinde bulundu.

Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek’in haberine göre, Kılıçdaroğlu, Bahçeli’ye “Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol” dedi.

HDP

Kılıçdaroğlu, MHP’nin çözüm süreci konusundaki katı tutumuyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) desteğini nasıl alacağı yönündeki soruya da “Türkiye’nin dünya kadar sorunu var. Bunların çözülmesi lazım. Siyaset sanatı da çözüm üretme sanatıdır” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, CHP, MHP ve HDP’nin seçim bildirgelerindeki vaat ve projelerin belli olduğunu ve bildirgelerdeki ortak unsurlar üzerinden Türkiye’nin sorunlarının çözümünde çok önemli adımlar atılabileceğini söyledi.

Yolsuzluklar

Kılıçdaroğlu, yolsuzluk konusunda hem CHP’nin hem milletvekillerinin hassasiyeti olduğunu belirterek şunları söyledi:

“İlkelerimizden biri yolsuzlukla mücadele. İktidarın da yolsuzlukla mücadele etmesi gerekiyor. Sayın Başbakan ‘Baltaları gömün gelin’ diyor. Bizim elimizde hiçbir zaman balta olmadı. Ancak 17-25 Aralık soruşturmalarını balta olarak görüyorsa yanlış yaklaşıyor.

“İktidar bu dosyalar konusunda aklanmak için bizden daha çok çaba sarfetmeli. Hem ‘Hırsızlık yapan kardeşim bile olsa kolunu keserim’ diyeceksiniz, hem ‘bu dosyalar yeniden açılmaz’ diyeceksiniz. Sağlıklı bir yargılama süreci olsaydı, biz de karara saygı duyardık. Ancak olmadı.

Erken seçim

“Erken seçim konusunda bizde tereddüt yok. Ancak erken seçim liderlerin görevini yerine getirmemesi demektir. 7 Haziran’da siyasi parti liderlerine bir yetki verildi. Bunu değerlendirmemiz lazım. Hepimiz uzlaşmak zorundayız.

“Bizim kişisel bir Tayyip Erdoğan düşmanlığımız, karşıtlığımız yok. Biz diyoruz ki herkes ‘hukukun içinde kalsın. O da hukuk içinde kalırsa bir sorunumuz yok.”

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER