Nor Zartonk'tan HDP'ye çağrı

Nor Zartonk’ grubu HDP Aday Belirleme Komisyonu ile HDP İstanbul Eşbaşkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem’e verdikleri iki ayrı mektupla 7 Haziran’daki genel seçimlerde Ermeni bir kadın ve bir erkeğin HDP’den aday gösterilmesini talep etti.

Nor Zartonk'tan HDP'ye çağrı

‘Nor Zartonk’ grubu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Aday Belirleme Komisyonu ile HDP İstanbul Eşbaşkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem’e verdikleri iki ayrı mektupla Ermeni bir kadın ve bir erkeğin HDP’den aday gösterilmesini talep etti.

Demokrat Haber’de yer alan habere göre, Türkiyeli Ermeniler’in biraraya geldiği Nor Zartonk’da yer alan ve aynı zamanda HDP İstanbul İl Yönetim Kurulu’nda görev alan Murad Mıhçı’nın HDP Aday Belirleme Komisyonu’na ilettiği mektupta “HDK ve HDP’nin tek örgütlü Ermeni bileşeni olarak bu mektup aracılığı ile aday belirleme süreçlerine dair fikir ve önerilerimizi kısaca sizlere aktarmayı amaçladık” denildi.

Mektupta şunlar ifade edildi:

Adaylardan beklentiler

“2015 yılının Ermeni Soykırımının 100. Yılı olduğu ve diğer partilerden de Ermeni adayların gösterileceği düşünüldüğünde Halkların Demokratik Partisi’nin Ermeni adaylarının sadece partimizin Ermeni temsilcileri olmayacağı tüm Ermeni halkının da gerçek sözcüleri olacağı unutulmamalıdır. Ermeni adayların aşağıdaki esaslara uygun olarak seçilmesini talep ediyoruz.

* “Ermeni adayların HDP Parti Programı’na riayet eden; adaleti, eşitliği ve barışı savunan adaylar olmaları elzemdir.

* Adayların halkların kendi kaderini tayin hakkını, özyönetimciliği ve enternasyonalizmi savunmaları önemlidir.

* Adayların kardeş halkların sorunlarını kendi halkının sorunu gibi sahiplenmesi ve parlamentoda temsil etmesi hem HDP adına hem de HDP’li Ermeniler adına önemli hususlardır.

* HDP’li Ermeni adayların ırkçılığa, milliyetçiliğe, gerontokrasiye, türcülüğe, patriarkaya, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına ve her türlü ayrımcılığa karşı durmaları elzemdir.

* Adayların sermayeye karşı emekten yana duruş sergilemeleri ve ekolojik yaşamı savunmaları gerekmektedir.

* Adayların düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü savunmaları bir zorunluluktur.

* HDP’li Ermeni adayların Apostolik, Katolik, Protestan, Alevi, Sunni ya da ateist, ayrım gözetmeksizin tüm Ermeniler‘e eşit şekilde yaklaşmaları gerekmektedir.

* Ayrıca seçilecek vekillerin taban ile sürekli iletişim halinde olmaları temsil edilecek taban bakımından önemlidir.”

* “Nor Zartonk” Ermenice’de Yeni Uyanış anlamına geliyor ve faaliyetleri arasında Nor Radyo adında bir internet radyosu ile Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği adında bir dernek de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 23:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER